Ktoré byliny na prostatu sú najlepšie, aké liečivé účinky majú a skúsenosti s nimi

Rastliny patria medzi najviac prirodzenú a prírodnú možnosť, ako podporiť zdravie prostaty, či už ide o prevenciu alebo aj riešenie konkrétnych príznakov a problémov. Platí to napríklad o ťažkosti s močením, zápal močových ciest alebo zväčšenú prostatu.

Pravdou je, že mnoho mužov tieto ťažkosti nerieši, až kým sa nestanú naozaj viditeľné. Ak sú problémy neznesiteľné, prvé kroky mieria k lekárovi, hoci aj neskoro.

Na druhú stranu, čoraz viditeľnejším trendom je pri problémoch prostaty dávať viac prednosť sile prírody a niet sa ani čomu diviť. Existujú rastliny, ktoré spoľahlivo a účinne podporujú mužské zdravie v tejto oblasti a to vrátane preventívneho pôsobenia. Ktoré sú najlepšie, aké majú účinky a prečo nie sú čaje tou jedinou možnosťou ich využitie?

Funkcia prostaty, jej zdravá veľkosť a aký má význam

Prostata alebo tiež predstojná žľaza je mužská nepárová pohlavná žľaza, ktorá významne ovplyvňuje mužskú sexualitu a nie len to. Orgán o veľkosti gaštana nachádzajúci sa priamo pod močovým mechúrom vplýva aj na močový systém a jeho funkcie.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi najdôležitejšie funkcie predstojnej žľazy patria:

 • primárnou úlohou prostaty je produkcia prostatického sekrétu
 • tekutina je významná pre životaschopnosť mužských spermií
 • sekrét je súčasťou ejakulátu mužov a je jeho najväčšou časťou
 • počas ejakulácie pomáha vytlačiť tekutinu do močovej trubice
 • rovnako tak prostata uzatvára trubicu počas ejakulácie mužov
 • uzatvára semenné kanály tak, aby pri močení nedošlo k úniku

Hlavnou funkciou predstojnice je teda tvorba sekrétu, ktorý priamo vplýva na mužskú plodnosť. Táto tekutina tvorí približne jednu tretinu celkového objemu ejakulátu a jej súčasťou sú napríklad kyselina citrónová, rôzne enzýmy alebo zinok.

Tento malý orgán s váhou 20 až 30 gramov je medzi ľuďmi považovaný aj za mužský bod G, čo je v podstate centrum sexuálneho potešenia známe u žien. Dráždením prostaty je možné u mužov vyvolať intenzívne vzrušenie a orgazmus. Jej zdravie vplýva aj na potenciu v širšom zmysle, najmä ak ide o kvalitu erekcie, jej tvrdosť a dlhšie udržanie.

Saw Palmetto a jeho liečivé účinky na prostatu u mužov

Sabalová palma, ako sa tejto rastline hovorí, že jednou z najznámejších bylín s vplyvom na prostatu, ale aj močový systém, libido či potenciu. Serenoa repens, čo je jej latinský názov, je druh malej palmy a vďaka jej blahodarným účinkom ju používali v liečiteľstve už starí Indiáni. Dnes vieme o jej vplyve viac, vrátane vplyvu na prostatu.

Najžiadanejším účinkom Saw Palmetto je pozitívny vplyv na zdravie močových ciest, mechúra a rovnako tak aj prostaty. V oblasti pohlavnej sústavy je všetko prepojené a preto môžu poruchy predstojnice ovplyvniť aj močenie, čomu rastlina bráni.

Obsahuje totiž látky, ktoré podporujú normálnu hladinu hormónu testosterón a zároveň majú preventívne účinky proti jeho nadmernej premene na tzv. dihydrotestosterón. Ten sa podieľa na benígnom zväčšení prostaty u mužov a teda jej problémoch. Bylinka je súčasťou mnohých doplnkov, najmä ak ide o sirupy, kapsule, tabletky, kvapky aj čaje.

Ako pomôže Kľukva veľkoplodá na zväčšenie prostaty

Kľukva patrí u nás k menej známym bylinkám, no spoznať ju sa určite oplatí. Ide o rastlinu pôvodom z Kanady a príbuznú Brusnici obyčajnej. Dorastá približne do 30 centimetrov a jej plody sú plné živín, ktoré sú pre prospešné tiež pre močové cesty.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Účinky Kľukvy sú intenzívne, komplexné a dlhodobé:

 • látky majú antioxidačné účinky a imunostimulačné pôsobenie
 • preplachujú a prečisťujú močové cesty od škodlivých látok
 • bylina má aj močopudný účinok a je prevenciou inkontinencie
 • pozitívne vplýva na trávenie, metabolizmus a normálnu stolicu
 • môže byť prevenciou proti vzniku rôznych druhov nádorov
 • rastlina podporuje tiež normálny stav nervového systému

Okrem toho slúži bylinka na účinnú prevenciu pri zväčšení prostaty a tým zabraňuje vzniku jej porúch, vrátane nekomfortného močenia. Podporuje zdravie srdca, ciev a zmierňuje vznik kardiovaskulárnych ochorení. Nájdete ju v rôznych prípravkoch, kde môže byť kombinovaná s ďalšími extraktmi, najmä ak sa ich účinky týkajú močových ciest.

Žihľava dvojdomá na močové cesty aj zdravie prostaty

Žihľava u nás známa aj ako Pŕhľava, patrí k veľmi rozšírenej rastline, hoci má aj prívlastok burina. Má zelené sfarbenie a jej typickou charakteristikou je schopnosť „popŕhlenia“ kože po dotyku s ňou. Vďaka jej účinným látkam je považovaná kráľovnú medzi liečivými bylinami a jej účinky sa zďaleka nevzťahujú iba na funkciu a zdravie prostaty.

Rastlina sa používa celé storočia v kuchyni, no hlavne v ľudovom liečiteľstve. Jej primárnym účinkom je podpora a prečistenie močových ciest, vrátane mechúra. Jej látky pôsobia aj proti premene testorénu na dihydrostestosterón, čo bráni zväčšeniu prostaty.

Rastlina má tiež schopnosť zmierniť dlhodobé alebo krátkodobé poruchy s močením, čo ocenia hlavne muži vo vyššom veku. Okrem toho bylinka zlepšuje činnosti srdca, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, zlepšuje metabolizmus a odstraňuje kašeľ a hlieny. Najznámejší je žihľavový čaj, no jej využitie je čoraz silnejšie aj v iných formách.

Slivka africká na zväčšenú prostatu aj zvýšenie libida

Čoraz známejšou a využívanejšou bylinkou vo svete mužov je aj Slivka africká. Je bohatá na prírodné antioxidanty a aktívne látky, ktoré majú protizápalový účinok, no benefity neprináša iba problémoch s prostatou, ale podporuje napríklad aj zdravé libido.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi oblasti, kde sú účinky Slivky viditeľné, patria:

 • účinne zmierňuje nepríjemne prejavy zväčšenej predstojnice
 • potláča vznik rôznych infekcií a zápalov v močovom systéme
 • rovnako tak zmierňuje bolesti a pálenie pri vylučovaní moču
 • pomáha pri pocitoch vyvolávajúcich nutkanie na močenie
 • podporuje optimálnu hladinu mužského hormónu testosterón
 • zvyšuje kvalitu a životnosť spermií a zlepšuje plodnosť

Okrem toho má schopnosť zvýšiť produkciu prostatickej a semennej tekutiny, čo má vplyv aj na prostatu a samozrejme na potenciu. Rastlina znižuje vysoký cholesterol, normalizuje krvný tlak a podporuje nervový systém. Slivka africká poslúži v rámci prevencie aj ako prírodná podpora prostaty a podporuje aj zdravé fungovanie močových ciest.

Na zápal prostaty aj močové cesty? Vŕbovka málokvetá

Ďalšou bylinkou s bohatým obsahom aktívnych látok pre prostatu je Vŕbovka málokvetá. Rastlina svojimi účinkami komplexne prispieva na zdravie pohlavnému systému mužov a to hlavne vďaka jej priaznivým účinkom na prostatu, močový mechúr aj močové cesty. Vŕbovka je výborná aj na benígnu hyperpláziu prostaty, najmä ako prevencia.

Rastlina sa vyskytuje po celom území Európy a je užíva sa väčšinou vo forme čajov. Na trhu sú čoraz viac aj rôzne podoby hotových prípravkov, najmä ak majú širšie zloženie a pôsobenie na močové cesty. Zaujímavé je, že pomáha aj na menopauzu.

Táto bylinka je odporúčaná najmä mužom trpiacim častými zápalmi prostaty a tiež mužom s jej nezhubným zväčšením, ktoré nebolo spôsobené nádorom. O Vŕbovke je známe, že pomáha na bolesť predstojnice, časté nutkanie na močenie, úniky moču a zlepšuje sexuálne zdravie. Je výborná aj na prečistenie krvi a má protizápalový vplyv.

Formy využitia? Čaje, odvary, kvapky aj tinktúry

Vymenované bylinky sú pre svoje účinky častou súčasťou mnohých rastlinných zmesí, čajov, tabliet, kvapiek a rôznych tinktúr. Ich zloženie má komplexný efekt na prostatu, močový systém aj ďalšie oblasti, viaceré sú špeciálne pre mužov po 40-ke.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi dôležité formy patria čaje aj hotové prípravky:

Čaje a odvary: Čaje z týchto rastlín sa pripravujú zväčša z 1 až 2 lyžičiek, či už ide o sušinu, vňať, listy alebo iné časti. Na zaliatie sa štandardne použije 200 ml vriacej vody a následne sa necháva zmes lúhovať aspoň 10 minút. Piť sa môžu 2 až 3 krát denne, obvykle viac mesiacov. Ako odvar je možné ich použiť aj navonok, zväčša na hojenie rán.

Kvapky a tinktúry: Rovnako ako čaje sú menované bylinky dostupné aj v podobe tinktúr. V nich sa často využíva 40 % alkohol, ktorý môžete eliminovať tým, že tinktúru nakvapkáte do teplého čaju. Alternatívou k tomu sú kvapky, kde je zloženie širšie, zväčša aj s ďalšími rastlinami. Obe formy sa dávkujú najviac do 40 kvapiek denne.

Tabletky a kapsuly: Bylinky bývajú aj súčasťou rôznych kapsúl a tabliet určených na zdravie prostaty a močového ústrojenstva. Tu už ide o hotové a komplexné prípravky, ktoré majú zloženie pozostávajúce nielen z rastlinných extraktov, ale aj z vitamínov či minerálov a sú vhodné pre dlhodobé užívanie. Dávkovanie býva na dennej báze.

Ako ešte podporiť prostatu a aká prevencia je najlepšia?

Žiadne poruchy týkajúce sa močenia alebo prostaty nie sú príjemné, pretože dokážu ovplyvniť kvalitu bežného aj sexuálneho života. Je lepšie vyhnúť sa týmto problémom vopred a okrem rastlín k tomu môžu pomôcť aj ďalšie režimové opatrenia a prostriedky.

Ako prevenciu a podporu prostaty preto odporúčame:

Obmedzenie alkoholu, cigariet, kofeínu a korenín

Alkohol a cigarety patria k faktorom zhoršujúcim sexuálne zdravie a výkonnosť, vrátane zdravia a funkcií prostaty. Navyše, alkohol pôsobí močopudne, čím zaťažuje močové  cesty a fajčenie zas prispieva k zhoršeniu prekrvenia pohlavnej sústave. Špeciálne pre prostatu sú rizikové aj väčšie množstvo kofeínu a korenín, najmä tých štipľavých.

Každoročná prehliadka a vyšetrenie prostaty

Preventívne prehliadky u urológa muži zvyčajne neabsolvujú kým neprídu problémy, čo je však škoda. Pravidelné vyšetrenie prostaty je základom prevencie, ideálne je, ak je doplnené o krvné testy na výskyt a hladinu špecifického prostatického antigénu.  Vyšetrenie prostaty sa vykonáva rektálnou formou, je rýchle a hoci je nepríjemné, nebolí.

Pravidelné močenie aj zdravší pitný režim

Dopĺňanie tekutín v malých množstvách a často podporí pravidelné močenie, čo je dobré pre prečistenie močových ciest a zníženie rizika infekcie a jej prechodu do prostaty. Základom by mala byť čistá voda, pokúste sa piť každú hodinu aspoň 2 dcl vody. Dobré sú aj bylinné čaje a ovocné a zeleninové šťavy. 2 hodiny pred spaním už ale nepite nič.

Podpora cez jedlá, suroviny a potraviny na prostatu

Existuje množstvo potravín, ktoré majú schopnosť podporiť zdravie a funkcie predstojnej žľazy a ak ich bude váš jedálniček obsahovať vo zvýšenej miere, prostate to iba pomôže. Preto konzumujte najmä ryby ako losos, tuniak a pstruh, z ovocia pomáhajú lesné plody, prospešné sú orechy a strukoviny a zo semiačok najviac tie tekvicové.

Cvičenie Kegelovych cvikov na prostatu každý deň

Tieto cviky sú známe u žien aj u mužov a pomáhajú na svalstvo panvového dna obom pohlaviam. U mužov sú zamerané na svalstvo zodpovedné za začiatok a koniec močenia, no pomôcť môžu aj na prostatu, predčasnú ejakuláciu či ťažkosti s erekciou. Cvičenie spočíva v striedavom zovretí a uvoľnení PC svalu aspoň 15 krát v jednej sérii.

100 % prírodné prípravky špeciálne pre mužov

V súčasnosti sa na trhu nachádza veľa prírodných produktov, ktoré sú zamerané na zdravie pohlavnej sústavy mužov. Dôležitou súčasťou ich zloženia je aj extrakt z Kľukvy, doplnený o ďalšie účinné látky, či už iné rastlinné výťažky, alebo aj minerály a vitamíny. Cieľom je podpora prostaty a močových ciest a prípravky sú dostupné voľne.

Časté otázky, dotazy a témy o bylinách na podporu prostaty

Problémy s prostatou sa u mužov zväčša objavujú vo vyššom veku, avšak s jej poruchami sa môžu stretnúť aj mladšie vekové kategórie. V súvislosti s tým majú muži mnoho otázok týkajúcich sa príznakov, diagnostiky, prevencie aj prirodzenej podpory.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Nasledovné témy sú na internete rozoberané najviac:

Môžu mať bylinky na prostatu aj nežiaduce účinky?

Riešenie problémov a ochorení pohlavnej sústavy pomocou bylín je metóda, ktorá sa využíva už celé stáročia. Treba si však zapamätať, že všetko, čo môže byť liekom, môže byť pri nesprávnom dávkovaní aj komplikáciou. Niektoré bylinky môžu pôsobiť príliš močopudne, iné môžu vplývať na hormonálnu rovnováhu alebo zvýšiť krvný tlak.

Ako prebieha rektálne vyšetrenie prostaty a nebolí?

Rektálne vyšetrenie je v podstate kontrola prostaty cez konečník. Ide o vyšetrenie, pri ktorom si doktor alebo sestrička nasadia rukavicu, následne použijú prst a vôjdu do konečníka, kde pohmatom skontrolujú anomálie aj veľkosť predstojnice. Zvyčajne ide o rýchle a bezbolestné vyšetrenie, ktoré môže v predstihu odhaliť hyperpláziu alebo nádory.

Ktoré vitamíny alebo minerály pomáhajú prostate?

Zdravie a funkcie predstojnej žľazy je možné podporiť viacerými minerálmi a vitamínmi. Z minerálov vplýva pozitívne Zinok, ktorý podporuje prostatu, močové cesty aj močový mechúr. Veľmi dobrý účinok na prostatu aj potenciu má aj Selén. Mimoriadne dôležité pre prostatu sú antioxidačné vitamíny D a E na močové cesty aj vitamín B6.

Aké príznaky môžu indikovať problémy s prostatou?

K typickým príznakom signalizujúcim poruchy s predstojnicou patria najmä časté nutkanie na močenie, neschopnosť vymočiť sa úplne, prerušované močenie, zmeny prúdu pri močení a tiež problémy s ejakuláciou. Vyskytnúť sa môže aj bolesť a pálenie počas močenia. Pokiaľ vás trápi nejaký z vymenovaných príznakov, navštívte odborníka.

Čo sa môže stať, ak budem tieto príznaky ignorovať?

Ignorovať prejavy indikujúce problémy s predstojnou žľazou sa neoplatí. V prvom rade ohrozujete zdravie a funkcie prostaty, no rovnako tak aj kvalitu sexuálneho života, potenciu a plodnosť. Príznaky sa môžu prehĺbiť do porúch s erekciou, suchým a bolestivým orgazmom, únikom moču a ak pôjde o zápal, ten sa rozšíri aj do močových ciest.

Ako fungujú byliny na prostatu a prečo ich užívať dlhodobo

Problémy s prostatou sú v súčasnej dobe podceňované, čo sa mužom určite nevypláca. Našťastie, práve spomínané rastliny majú preventívny aj podporný vplyv.

Obsahujú totiž vysoké množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré dodávajú organizmu prospešné látky, vrátane funkcií a zdravia prostaty či močových ciest. Telo ich vie vstrebať a využívať na hormonálnu rovnováhu aj lepšie prekrvenie prostaty.

Bylinky ale neslúžia na liečbu závažnejších zväčšení predstojnice a rovnako tak si nedokážu poradiť ani s jej chronickým zápalom. Ich zameranie je na podporu normálnych funkcií prostaty a zlepšenie zdravia močového systému. Dôležitá je ich schopnosť zmierniť poruchy počas močenia a tiež normalizovať hladinu mužského testosterónu.

Ich pravidelné užívanie sa prejaví na zdraví prostaty aj močového systému už po niekoľkých týždňoch. Rastliny majú tiež preventívne účinky a preto už pri prvých príznakoch s prostatou či močovými cestami odporúčame siahnuť po nich bez otáľania.

Najviac koncentrovanou a viditeľnou formou využitia ich účinkov sú prírodné prípravky. Tie majú podobu tabliet či kapsúl, sú dostupné bez receptu a viete ich používať aj dlhodobo viac mesiacov. Navyše, vďaka 100 % prírodnému zloženiu sú bezproblémové na užívanie a nemusíte sa tak báť žiadnych vážnejších kontraindikácií a rizík.

Podporné prípravky pre mužov na prostatu a ako ich vybrať

Spomínané bylinky, ale aj ďalšie látky, môžete veľmi dobre využiť na podporu prostaty v podobe koncentrovaných prípravkov. Ide o 100 % prírodné prípravky určené na prevenciu aj na podporu zdravia prostaty, sekundárne tiež na močové cesty.

V ich zložení sú obsiahnuté práve Saw Palmetto, Kľukva či Žihľava, obvykle doplnené o niektoré dôležité vitamíny a minerály typu vitamín B6 a Selén. Keďže neobsahujú žiadne syntetické liečivá, dostupné sú bez návštevy lekára a receptu. Bezproblémové je aj ich užívanie, kontraindikácií a vážnejších vedľajších účinkov sa netreba báť.

Podľa čoho ich vybrať? Sledujte najmä tieto kritéria:

 • dostupnosť bez predpisu a vyšetrenia a zároveň silné zloženie
 • v zložení by mal byť mix rastlín špeciálne na prostatu
 • pozitívne je širšie pôsobenie aj na močové cesty a potenciu
 • užívanie pravidelne, každý deň a aj niekoľko mesiacov po sebe
 • reálne účinky na konkrétne oblasti a to bez všeobecných fráz
 • skúsenosti so značkou, ktorá by mala byť zameraná na mužov

Nielen všetky tieto vlastnosti naplní a vaše očakávania predčí jeden z najlepších prípravkov pre mužov na prostatu a močové cesty, Stoporex® Prostate. Značka ako taká má pritom široké portfólio produktov pre mužov aj ženy na podporu pohlavného zdravia.

Ak ide práve o prípravok Stoporex® Prostate, ten obsahuje viaceré vyššie spomínané zložky, či už ide o rastliny, minerály alebo aj vitamíny. To je základným faktorom úspechu jeho účinkov v oblasti podpory prostaty, močových ciest a potencie. Užívať ho môžete bez receptu či vyšetrenia od lekára a je vhodný pre mužov bez ohľadu na ich vek!

Aké sú skúsenosti mužov a ako na najlepšiu prevenciu

Vzhľadom na čoraz častejšie problémy s prostatou sa stále viac mužov zaujíma o to, akým spôsobom im predchádzať alebo zmierniť problémy, ktoré sú s nimi spojené. Skúsenosti ukazujú, že najdôležitejším faktorom je čas, pretože čím neskôr začnete prostatu riešiť, tým to bude dlhšie trvať, bude to náročnejšie na prostriedky a tiež drahšie.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Špeciálne to platí v prípade mužov vo veku nad 40 rokov, kde začína rizikové obdobie pre zväčšenie tohto orgánu, ale ani tým mladším sa problémy nemusia vyhýbať. Zápal prostaty môže vzniknúť aj ignoráciou prvotných príznakov zápalu močových ciest.

Všeobecne odporúčame mužom nezanedbávať preventívne prehliadky u urológa, ktorý môže jednoduchým a rýchlym vyšetrením za pár sekúnd zistiť stav prostaty.

Nezanedbateľný vplyv majú aj životospráva a životný štýl, či u ide o negatívne faktory typu alkohol, cigarety, korenie a priveľa kofeínu, ale aj o absenciu tých pozitívnych, kam patria pravidelný pitný režim a močenie a jedálniček podporujúci prostatu.

Bylinky sú skvelým stimulantom a ideálne, ak majú koncentrovanú formu v podobe prípravku špeciálne na prostatu či močové cesty. V tejto oblasti má Stoporex® Prostate jednoznačne to najlepšie, čo na trhu je, či už ide o zloženie, pôvod alebo koncentráciu. Vyskúšajte prípravok aj vy a sami pocítite pozitívne skúsenosti mužov s jeho pôsobením!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *