Kľukva veľkoplodá: čo to je, aké má účinky u mužov, stavba, použitie a skúsenosti

Kľukva, pôvodom severoamerická rastlina podobná našej Brusnici, patrí medzi veľmi často využívanú surovinu v kuchyni aj prírodný liek na močové cesty a proti zápalom. Jej drvené bobule sa v minulosti prikladali na rany, no jej účinky sú komplexné.

Môže za to vysoký objem prospešných látok, či už ide o rastlinné zložky, vitamíny, minerály alebo aj kyseliny, vďaka čomu je využiteľná vnútorne aj navonok.

Pre mužov ponúka rastlina pôsobenie aj na prostatu a močové cesty, ženy si zas pochvaľujú jej vplyv na zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Nás zaujíma Kľukva aj ako súčasť zloženia prípravkov špeciálne určených na podporu pohlavnej a močovej sústavy, takže v ďalších riadkoch si ju predstavíme viac, vrátane užívania a skúseností s ňou.

Čo je Kľukva veľkoplodá, pôvod a stavba rastliny

Kľukva veľkoplodá je špecifická odroda Brusnice obyčajnej a ide o poloplazivý nízky krík, ktorý kvitne v júni a v júli a jeho plody dozrievajú koncom jesene. Jej domovom sú oblasti strednej a východnej Kanady , vďaka vysokému obsahu prospešných látok ju začali ľudia pestovať aj v niektorých častiach Európy či na západe severnej Ameriky.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Ide o bylinu, ktorá preferuje chladnejšie a tienisté miesta s rašelinovou pôdou. Kľukva veľkoplodá dorastá do výšky približne 30 až 50 cm s ružovým kvetom a s červenými guľatými plodmi, ktoré sú v priemere veľké do 2 cm a  plné zdravých živín.

Plody tejto rastliny sú veľmi podobné klasickej brusnici, až na to, že sú väčšie. Brusnica má plody v priemere do 0,5 cm a rastlina samotná dorastá do výšky 25 cm.

Rastlina je odolná voči mrazu, no napriek tomu sa u nás príliš nevyskytuje. Bobule Kľukvy majú v čerstvom stave trpkú chuť a preto sú vhodné na spracovanie. Ide o kandizovanie, sušenie, zaváranie a výrobu džúsov, džemov a štiav. Extrakt z jej plodov je súčasťou rôznych voľne dostupných doplnkov či liečiv na prostatu aj na močové cesty.

Aké účinné látky obsahuje a zložky, ktoré sú v nej

Bylinka je liečivá a to hlavne vďaka vysokému obsahu pozitívnych látok podporujúcich niekoľko oblastí zdravia u mužov aj žien. Je tu množstvo minerálov a vitamínov, no tiež typické rastlinné látky, vrátane veľmi prospešných proantokyanidínov.

Najvýznamnejšie skupiny aktívnych látok sú tieto:

Flavonoidy: Základnou zložkou väčšiny rastlín sú flavonoidy, ktoré majú protizápalový, imunopodporný aj stimulačný účinok pre krvný obeh, srdce, cievy a nervový systém. Tieto látky prispievajú aj k potláčaniu infekcií v močovom trakte a prostate, rovnako tak aj v celej pohlavnej sústave. V rastline a jej plodoch je ich viac ako 45 druhov.

Fytosteroly: Významným antioxidantom, ktorý spomaľuje predčasné starnutie buniek, pomáha na srdcovocievny aparát a zlepšuje zdravie prostaty aj pohlavnej sústavy, sú práve fytosteroly. Najviac tu sú zastúpené tri druhy týchto látok a to B-sisterol, stigmasterol a kampesterol. Pomáhajú na imunitu, krvný obeh a zníženie cholesterolu.

Proantokyanidíny: Mimoriadne významnou kategóriou látok obsiahnutých v Kľukve sú proantokyanidíny. Plody tejto rastliny obsahujú najmä typy A a B, celkovo je tu 24 rôznych typov a podtypov. Práve vysoké zastúpenie týchto zložiek je dôvodom, prečo má rastlina čistiace účinky na močový systém a potláčanie infekcií v ňom.

Vitamíny: Kľukva je zásobárňou dôležitých vitamínov, ako sú A, B1, B2, B6, C, E a K. Vitamín C je spájaný s imunitou a okrem toho znižuje únavu, podporuje metabolizmus a chráni bunky pred stresom. Vitamín A zachováva dobrý zrak a pokožku. Pre prostatu a močové cesty zas majú význam vitamíny B, predovšetkým B6.

Minerály: Plody tejto rastliny disponujú aj množstvom minerálov, pričom najväčšie zastúpenie majú Draslík, Fosfor, Horčík, Vápnik a Sodík. Tieto látky sú pre telo dôležité, pretože sú silnou podporou imunity, chránia bunky, slúžia ako prevencia proti niektorým druhom rakoviny, podporujú metabolizmus a u mužov aj potenciu.

Kľukva a jej liečivé účinky u mužov aj u žien

Prírodné látky obsiahnuté v Kľukve veľkoplodej prinášajú pre organizmus u oboch pohlaví množstvo prospešných účinkov. Asi najznámejším je stimulácia tvorby kyseliny hippurovej, ktorá má v močových cestách antibiotický a dezinfekčný účinok.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Medzi najviac viditeľné oblasti jej účinkov patria:

Prečistenie a prevencia problémov močových ciest

Účinky Kľukvy sa najviac osvedčili v oblasti močového mechúra a močových ciest, rastlina slúži ako prevencia ich zdravia a pomáha aj pri liečení infekcií. Tento účinok platí tak pre mužov ako aj pre ženy, ktoré sú týmto problémom ohrozené viac. Látky v nej prečisťujú močové cesty a pomáhajú na vyplavenie škodlivých toxínov a baktérií.

Pomoc pre zdravie a fungovanie prostaty

Predstojnica je dôležitý mužský orgán, ktorý v prípade porúch ovplyvňuje močový systém a rovnako tak aj kvalitu sexuálneho života, vrátane potencie a plodnosti. Kľukva a jej účinné látky majú schopnosť podporiť jej zdravé fungovanie, zmierniť príznaky zväčšenia a zápalu a sú prospešné aj ako prevencia voči jej infekciám a iným problémom.

Účinky na zdravie vlasov, pokožky aj nechtov

Kľukva veľkoplodá má vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov pozitívne účinky aj na kvalitu a zdravie vlasov, vlasovej pokožky, nechtov a kože. Slúži ako účinná prevencia proti vzniku plesní na nechtoch, eliminuje tvorbu lupín, vlasom dodáva lesk a urýchľuje ich rast. Rastlina je tiež dobrá na liečbu akné a zapálených vyrážok koži.

Podpora srdcovocievneho systému aj trávenia

Rastlina má k vôli jej bohatému zloženiu prospešné účinky aj v oblasti zdravia srdca, ciev a tiež trávenia. Kľukva výrazne zlepšuje fungovanie srdca, podporuje krvný obeh a je výbornou prevenciou kardiovaskulárnych ochorení. Bylinka podporuje aj produkciu žlče, čo má vplyv na trávenie a pozitívne podporuje aj zdravie žalúdka a čriev.

Antioxidačné, antiseptické a antizápalové účinky

Zabudnúť netreba ani na tieto vlastnosti Kľukvy, keďže zohrávajú pre všeobecné aj sexuálne zdravie kľúčovú úlohu. Rastlina má antioxidačné účinky, pomáha bunkám na lepšiu regeneráciu a to sa týka aj buniek prostaty. Jej účinné zložky majú aj antiseptickú funkciu a tiež antibakteriálne účinky, sú skvelá prevencia proti infekciám a zápalom.

Účinky na nervy, metabolizmus a ďalšie oblasti

Ak máte zaťažený nervový systém, spomalený metabolizmus alebo problémy s kĺbmi, či dokonca reumu, Kľukva vám dokáže aj s týmto pomôcť. Rastlina podporuje nervový systém, zlepšuje obranyschopnosť buniek, pomáha pri reume a aj osteoporóze. Rovnako tak vplýva na zvýšenie chuti do jedla, zlepšuje metabolické činnosti a stimuluje trávenie.

Ako na jej užívanie a dávkovanie podľa foriem

Plody Kľukvy veľkoplodej je možné konzumovať aj v surovom a čerstvom stave, no kúpiť si ich môžete aj v podobe doplnkov výživy, kapsúl, sirupov, odvarov, štiav, kvapiek a aj čajov. Podľa konkrétnej formy treba prispôsobiť aj dávkovanie a užívanie.

Pokiaľ ide o čerstvé a sušené plody tejto byliny, obavy z predávkovania a z iných vedľajších prejavov mať nemusíte. Dôležité je však zachovať si pestrý jedálniček a odporúčaná denná dávka čerstvého či sušeného ovocia by nemala presiahnuť 400 gramov. Takéto užívanie je vhodné aj na preventívne účely, či už pre mužov alebo aj pre ženy.

Ak ide o dávkovanie ďalších foriem, to má byť:

 • denná dávka čajov a odvarov by nemala byť vyššia ako 10 g
 • čaj sa pripravuje z 1 lyžičky a piť sa môže najviac 4 x denne
 • zápar na vyplachovanie ústnej dutiny maximálne 2 x za deň
 • sirup sa v dospelosti dávkuje od 1 po 3 lyžíc denne po 15 ml
 • ak ide o tablety a kapsule, držte sa odporúčaní priamo od výrobcu

Kľukva je súčasťou mnohých prírodných prípravkov a to najmä vďaka jej podporným účinkom na celý močový systém. Niektoré doplnky obsahujú len čistý extrakt z tejto rastliny a iné sú kombinované s ďalšími bylinnými látkami, čo prináša komplexné účinky. Ich užívanie by malo byť dlhodobé a pravidelné, ideálne na denne báze.

Ak ide o preventívne pôsobenie, odporúča sa užívať do 400 mg extraktu či výťažku Kľukvy denne, v prípade prírodnej šťavy do 250 ml denne. Pokiaľ trpíte akútnym problémom, či už ide o močové cesty alebo prostatu, dávka by mala byť dvojnásobná.

Možné nežiaduce účinky, kontraindikácie a riziká

V niektorých prípadoch môže Kľukva počas jej užívania spôsobiť aj isté problémy a platí to isté, čo v prípade každej rastliny alebo plodov: všetkého veľa škodí. Pri konzumácii plodov a ich prirodzenom spracovaní to nehrozí, rizikom sú hotové prípravky.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

K najtypickejším prejavom nežiaducich účinkov tejto rastliny patria hlavne alergické či precitlivené reakcie, čo je bežné aj u iných bylín a nedá sa tomu vyhnúť. Kontraindikáciou môže byť kombinácia s určitými liečivami, ako sú napríklad lieky na riedenie krvi alebo na úpravu krvného tlaku, keďže môžu interagovať s látkami v rastline.

Užívaniu Kľukvy by sa mali vyhnúť ľudia trpiaci gastritídou s vysokou kyslosťou žalúdočnej šťavy a opatrní by mali byť aj ľudia, ktorý majú ťažké ochorenie pečene a obličiek. V oboch prípadoch môžu nastať negatívne vplyvy a plody ovplyvnia ich činnosť.

Preháňať by ste to nemali ani s vysokým množstvom skonzumovanej rastliny, či už v čerstvej alebo v suchej forme a pozor aj na hotové doplnky. Nadmerný príjem môže spôsobiť poruchy trávenia, podráždenie žalúdka, hnačku a nevoľnosť. V istých prípadoch sa pri dlhodobom užívaní viac ako 6 mesiacov zvyšuje riziko tvorby obličkových kameňov.

Celé plody, čaj, odvar, prášok aj tabletky a kapsuly

Ako už bolo spomenuté vyššie, Kľukva veľkoplodá je rastlina využívaná v mnohých formách a to predovšetkým pre cielenú podporu zdravia, vrátane močových ciest. Jej použitie môže mať viacero foriem od plodov, cez čaje alebo prášok až po hotové doplnky.

Tu sú jednotlivé podoby využitia účinkov rastliny:

Čaj a odvar: Všeobecne najviac využívanou formou rastliny sú čaje, odvary alebo zápary. Tieto nápoje je možné pripraviť si aj v domácom prostredí, napríklad macerovaním listov byliny približne 10 až 12 hodín a ich následným odvarením. Zhotovený nápoj môžete použiť na vyplachovanie úst aj perorálne, čaj sa pije štandardne 3 krát denne.

Prášok: Rastlina vo forme prášku je účinná tým, že v tejto forme si zachováva značné množstvo telu prospešných látok. Z prášku viete pripraviť nápoj, stačí ho len zmiešať s vodou alebo nejakou ovocnou či zeleninovou šťavou. Často má širšie zloženie, najmä ak ide o kombináciu viacerých rastlín, napríklad špeciálne na močový systém.

Celé plody: Bobule z Kľukvy sú často využívané aj v kuchyni a jej možnosti použitia sú tu skutočne veľké. Môžete ich spracovať v podobe kompótov, džemov aj marmelád s možnosťou konzumácie celoročne. Spraviť si môžete omáčku, ktorá môže byť prílohou k iným hlavným jedlám. Populárne sú aj sušené plody, pozor ale na cukor.

Tabletky a kapsuly: Najčastejšie je Kľukva súčasťou prírodných prípravkov a to vo foriem perorálnych kapsúl alebo tabliet. Tu sa používa ako extrakt z plodov, v mnohých prípadoch je súčasťou širšieho zloženia, napríklad s inými rastlinami, vitamínmi a minerálmi. Zameranie je najmä na močové problémy pre ženy a prostatu pre mužov.

Skúsenosti s jej účinkami a užívaním z praxe

Kľukva veľkoplodá je na našom území menej známou rastlinou, no stále sa tu nájdu ľudia, ktorý na túto bylinku nedajú dopustiť. Nech sa rozhodnete užívať rastlinu v akejkoľvek forme, nezabudnite na správne dávkovanie a dlhodobé používanie.

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Pokiaľ ide o konzumáciu rastliny v surovej alebo v sušenej forme, vedľajšie účinky zväčša nenastávajú, no nie je nutné to s užívaním ani preháňať. Čaje, odvary, sirupy tinktúry aj perorálne tabletky a kapsuly majú viditeľne pozitívne účinky bez ohľadu na formu a podľa skúseností mužov aj žien predovšetkým v oblasti močových ciest.

Ak ide o účinky, ich skúsenosti sú pozitívne kvôli:

 • pomoci pri častých infekciách a zápaloch močového mechúra
 • prečisteniu močových ciest, mechúra a tiež podpore obličiek
 • zníženiu vysoký krvný tlak a podpory zdravia srdca a tiež ciev
 • stimulácii chuti do jedla a urýchlení metabolizmu a trávenia
 • pozitívnemu vplyvu na zdravie a stav vlasov, kože aj nechtov

Okrem toho sa Kľukva veľkoplodá osvedčila aj v oblasti pohybového aparátu a to vďaka jej preventívnemu pôsobeniu proti osteoporóze či reume, má tiež podporné účinky aj na produkciu kostného tkaniva. Podľa skúseností tiež pôsobí preventívne proti množeniu baktérií v ústnej dutine, proti zubnému povlaku a pomáha aj pri paradentóze.

Medzi ďalšie prínosy pre zdravie, ktoré táto rastlina prináša, patrí jej antioxidačné pôsobenie na celý organizmus. Okrem toho podporuje obranyschopnosť buniek, pozitívne vplýva na nervový systém a veľmi dobre pôsobí aj na regeneráciu očného purpuru.

Aké sú najviac rozoberané témy z online diskusií

Rovnako ako aj iné rastliny, aj Kľukva je jednou z tých, ktoré sú čoraz populárnejšie a to nielen v rámci užívania, ale aj záujmu na internetových fórach. Muži aj ženy sa pýtajú rôzne praktické otázky, či už ohľadom pestovania, užívania alebo aj účinkov.

Medzi najviac kladené otázky a dotazy patria tieto:

Ako na pestovanie rastliny doma a aké má podmienky?

Kľukva veľkoplodá patrí k rastlinám, ktoré si vyžadujú kyslú pôdu s pH 3,5 až 4,5 a dostatok vody a slnečného svetla. Bylinke sa veľmi dobre darí aj v tienistom prostredí, avšak slnko vám zaručí bohatšiu úrodu. Na polievanie je ideálna dažďová voda a zalievajte ju tak, aby bola pôda vždy vlhká. Pestovať ju môžete tak vonku ako aj vo vnútri.

Kedy prídu prvé účinky a ako dlho Kľukvu užívať?

Prvé účinky užívania rastliny sa objavia v závislosti od toho, v akej forme sa rozhodnete bylinku užívať. Zvyčajne sa konzumujú čaje, šťavy a sirupy, kde sú prvé účinky viditeľné približne po 3 až 6 týždňoch ich užívania. V prípade produktov v podobe kapsúl alebo tabliet môžu prísť prvé účinky o niečo skôr, najmä ak podporujú prostatu.

Má rastlina nejaké účinky alebo benefity pre ženy?

Samozrejme, má a nie je ich málo. Kľukva sa osvedčila aj v oblasti týkajúcej sa menštruácie a klimaktéria u žien. Vďaka trieslovinám, ktoré sa v rastline nachádzajú, účinne zmierňuje silné krvácanie, zlepšuje pravidelnosť menštruačného cyklu a zmierňuje bolesť či kŕče. Rovnako pomáha zmierniť prejavy menopauzy a chráni sliznicu.

Dá sa rastlinou alebo jej plodmi predávkovať?

Aj v prípade tejto rastliny je predávkovanie možné, hoci prirodzenou konzumáciou plodov by to nastať nemalo. Problémom však je nedodržiavanie maximálnej dennej dávky hotového prípravku, ktorý Kľukvu obsahuje, čo môže mať za následok nevoľnosť, podráždenie čriev, hnačky a tráviace ťažkosti alebo problémy so zrážanlivosťou krvi.

Pomáha Kľukva aj na chudnutie a ak áno, ako?

Áno, pomáha, rastlina patrí k prírodným pomocníkom počas chudnutia a rovnako tak aj mimo neho. Deje sa tak z dôvodu obsahu vitamínov, vlákniny a antioxidantov, ktoré pozitívne ovplyvňujú tráviacu sústavu, metabolické činnosti a vylučovanie stolice. Sama o sebe by však stačiť nemusela, dôležité sú zdravý jedálniček, pitný režim a pohyb.

Aké má Kľukva veľkoplodá využitie na podporu prostaty

Primárne zameranie Kľukvy veľkoplodej je predovšetkým na prečistenie a podporu močového mechúra a močových ciest. To môžu oceniť najmä muži od 45 rokov, ktorý majú vplyvom vyššieho veku ťažkosti s močením kvôli zväčšeniu prostaty.

Prostata je malý mužský orgán, ktorý sa v priebehu života anatomicky mení a môže prísť aj k jeho zväčšeniu. To spôsobuje diskomfort pri močení, no čo je horšie, negatívne to vplýva na kvalitu sexuálneho života aj na potenciu. Primárnou úlohou predstojnice je pritom produkcia prostatického sekrétu, čo vplýva aj na kvalitu spermií a plodnosť.

Najväčšie problémy robí prostata pritom v oblasti močového systému. Deje sa tak preto, že sa nachádza priamo pod mechúrom a jej zmeny tak ovplyvnia močenie.

Ide hlavne o poruchy v podobe častého nutkania na močenie, objavujú sa aj zmeny prúdu pri močení, neschopnosť vymočiť sa úplne alebo prerušované močenie. S tým všetkým vám dokáže Kľukva jednoducho a prirodzene pomôcť, samozrejme, v dostatočnej koncentrácii a pri pravidelnom použití. Ideálna je aj na prevenciu týchto ťažkostí.

Rastlina má schopnosť predchádzať vznikom zápalov a infekcií močového systému a podporuje aj zdravé fungovanie prostaty. Využíva sa to v podobe podporných prípravkov dostupných bez predpisu, v silnejšej koncentrácii extraktu aj v liečivách.

Ako vybrať prírodné prípravky pre mužov na prostatu

Spomínané účinky na prostatu aj močové cesty, ktoré Kľukva veľkoplodá má, sa dajú využiť v podobe voľne dostupných prípravkov. Tie majú prírodné zloženie a zameranie nielen na prostatu, ale aj celé pohlavné zdravie, vrátane potencie a plodnosti.

Ich výhodou je dostupnosť bez vyšetrenia u lekára či receptu, rovnako ta široké pôsobenie a zloženie. Štandardne je tu Kľukva jednou z viacerých látok, v zložení sú aj iné podobné rastliny, napríklad Saw Palmetto alebo Žihľava. Pre doplnenie ich účinkov sa tu nachádzajú aj rôzne podporné vitamíny a minerály, napríklad Selén či vitamín B6.

Ako nájsť a spoznať kvalitný prípravok? Aj podľa:

 • zloženia, ideálne je kombinácia rastlín, vitamínov a minerálov
 • kvalitnej a vysokej koncentrácie práve extraktu z Kľukvy
 • možnosti každodenného dávkovania aj 3 alebo viac mesiacov
 • šírky účinkov od prostaty, cez močové cesty po potenciu
 • špecializácie týchto účinkov, ideálne sú prípravky iba pre mužov
 • bezproblémového užívania bez rizík a nežiaducich účinkov

Veľmi dôležité sú aj skúseností so značkou, ideálne je, ak ide o domáci prípravok od výrobcu, ktorý má širšie portfólio pre mužov alebo v oblasti prostaty a močových ciest. Niečo také spĺňa aj čoraz populárnejšia značka prírodných prípravkov, Stoporex®.

V prípade jej prípravku Stoporex® sa môžete spoľahnúť na naozaj intenzívne pôsobenie na prostatu, či už ide o prevenciu alebo aj o podporu pri jej problémoch. Bez receptu, voľne, dlhodobo a každý deň, tak môžete tieto kapsuly užívať, obávať sa netreba ani vedľajších vplyvov. Kľukva veľkoplodá je pritom základom účinkov a zloženia!

 • Stoporex® Prostate

  9,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 3ks

  29,90  Zľava!
 • Stoporex® Prostate – Balenie 5ks

  49,90  Zľava!

Zdroje:

 1. https://sk.wikipedia.org/wiki/K%C4%BEukva_ve%C4%BEkoplod%C3%A1
 2. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=250065705
 3. https://en.wikipedia.org/wiki/Vaccinium_macrocarpon
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31117097/
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *