Hormonálna nerovnováha u žien, jej príznaky a príčiny a aká prírodná liečba je najlepšia?

Hormonálna nerovnováha u žien, jej príznaky a príčiny a aká prírodná liečba je najlepšia?

Hormóny zohrávajú v živote ženy dôležitú úlohu, podobne, ako aj u mužov. Okrem toho, že majú regulačnú a riadiacu funkciu pre orgány a orgánové sústavy, netreba zabúdať na ich vplyv z pohľadu pohlavného zdravia, reprodukčnej sústavy a sexuality.

Práve preto je špeciálne u žien dôležitá hormonálna rovnováha medzi tými najdôležitejšími hormónmi, konkrétne z kategórie estrogénov vzájomne a progesterónu.

Libido, chuť na sex, správne fungovanie prekrvenia genitálií a zvlhčenia pošvy, ale aj potencia ako taká, plodnosť či dosiahnutie orgazmu, na to všetko má zásadný vplyv. Platí to tak u mladších žien, ako aj u tých, ktoré sú vo veku 40 rokov a viac. Ako a prečo vzniká hormonálna nerovnováha, ako sa prejavuje a ako ju najlepšie riešiť?

Čo je hormonálna nerovnováha a akých hormónov sa týka

Hormóny v organizme sú nevyhnutné a predovšetkým nenahraditeľné látky, ktoré v tele vytvárajú rovnováhu a v prípade ich narušenia nastávajú problémy. Počas celého života prechádza telo zmenami a práve hormóny zohrávajú dôležitú úlohu pri ich regulácií. Ich pokles či nadbytok vytvára potom stav zvaný hormonálna nerovnováha.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

O hormonálnej nerovnováhe u žien sa hovorí, keď je v ich organizme príliš vysoké alebo nízke množstvo ženských hormónov dlhšiu dobu. V tehotenstve alebo po užívaní hormonálnej antikoncepcie je to krátkodobo bežné, problém už je, ak je to dlhodobé.

U žien sa to týka predovšetkým hormónov z kategórie estrogénov, progesterónu a do istej miery testosterónu. Estrogén výrazne ovplyvňuje pohlavnú sústavu, libido, dospievanie a rast prsníkov a tiež menštruačný cyklus. Jeho nerovnováha vedie k zníženiu libida, výskytu príznakov predmenštruačného syndrómu a vplýva na priebeh menopauzy.

Hormón progesterón je zas mimoriadne dôležitý pri otehotnení. Zodpovedá za prípravu ženského tela na možné oplodnenie. Jeho deficit môže pokus o tehotenstvo skomplikovať a jeho nerovnováha ovplyvňuje ženu aj počas tehotenstva a po ňom.

Osobitnú úlohu má testosterón, ktorého je v ženskom organizme iba minimum, no aj tak vplýva na pohlavnú sústavu a sexualitu. Hormóny sú produkované v endokrinnom systéme, v prípade tých špecifických ženských aj v pohlavných orgánoch. Následne sa uvoľnia do krvi a ak je ich prirodzená hladina narušená, spôsobí to nerovnováhu.

Časté príznaky a prejavy hormonálnej nerovnováhy

Príznaky a prejavy poruchy hladiny hormónov závisia predovšetkým od toho, ktoré žľazy a hormóny sú ovplyvnené. U žien môže za hormonálnu nerovnováhu najčastejšie znížená hladina estrogénov alebo nezdravá hladina progesterónu a testosterónu.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Nedostatkom estrogénu v tele trpia hlavne ženy, ktoré majú výraznú podvýživu, nadmernú fyzickú či psychickú záťaž alebo tie, ktoré majú problémy týkajúce sa pohlavnej sústavy, vyššieho veku či užívania niektorých liekov. Tieto ženy potom pociťujú vyššiu únavu, nižšie libido a sexuálny apetít a majú problémy aj s akné či nespavosťou.

Medzi príznakmi hormonálnej nerovnováhy žien sú:

  • nepravidelnosť menštruácie, zmena priebehu a intenzity
  • zvýšená citlivosť, kŕče a bolesti pred ňou a príznaky PMS
  • nadmerné potenie v čase nečinnosti a návaly tepla a chladu
  • poruchy so zaspávaním, nespavosť, únava aj vyčerpanie
  • problémy s kožou, akné, citlivá koža a jej nízka hydratácia
  • zníženie sexuálneho apetítu a tiež ohrozenie plodnosti

S nerovnováhou estrogénov sú špeciálne spojené priberanie v oblasti bokov a pásu a celkové spomalenie metabolizmu, prípadne opačný efekt a to úbytok telesnej hmotnosti. Trpí aj nervová sústava a s tým spojené poruchy nálad, migrény a bolesti hlavy.

Pri nezdravých hladinách progesterónu súvisia problémy s otehotnením a plodnosťou. Ženy môžu mať problém s uchytením oplodneného vajíčka v maternici, čo spôsobuje spontánny potrat. Nerovnováha sa prejavuje tiež nepravidelným cyklom, migrénami, citlivosťou prsníkov a poruchami nálad. To neplatí v tehotenstve, kedy je to bežné.

Aké príčiny ju spôsobujú a aké faktory ju ovplyvňujú

Za hormonálnu nerovnováhu môže mnoho faktorov, ktoré sú spočiatku nenápadné, no majú svoj efekt. Hormonálna aj reprodukčná sústava žien sa mení v priebehu celého ich života bez ohľadu na vek a je veľmi citlivá na tieto vplyvy, najmä tie vonkajšie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú hormóny, patria:

Vyšší vek: Vyšší vek je jedným z faktorov, ktorý je pri hormonálnej nerovnováhe neovplyvniteľný, no dôležitý. S pribúdajúcimi rokmi telo nie je schopné produkovať hormóny tak, ako predtým a špeciálne u žien to platí počas utlmenia činnosti vaječníkov, ktoré sú pre hormonálnu rovnováhu nevyhnutné. Najviac sa tak deje v menopauze.

Hormonálna antikoncepcia: Hormonálna antikoncepcia je určená na to, aby zabránila počatiu, no s jej užívaním sa menštruačný cyklus výrazne mení. Je známe, že jej pravidelné a dlhodobé používanie vplýva na prirodzenú produkciu hormónov a to platí ešte aj po nejakú dobu jej ukončenia. Niekedy avšak postačí iba zmena typu či značky.

Ženské ochorenia a problémy: Existuje veľké množstvo ochorení s priamym vplyvom na hladiny hormónov, ktoré sa týkajú priamo pohlavnej sústavy. Hormonálnu nerovnováhu môžu vyvolať napríklad problémy časté a dlhodobé infekcie a zápaly v pošve, vaječníkoch, maternici alebo vo vajcovodoch, predovšetkým vtedy, ak sa neriešia.

Endokrinologické choroby: Endokrinné žľazy sú v organizme dôležité a ovplyvňujú priamo funkciu tvorby a hladiny dôležitých hormónov. Riadia produkciu tých, ktoré potom následne riadia produkciu pohlavných. Nerovnováhu tak môžu spôsobiť aj ochorenia alebo problémy štítnej žľazy, čo vedie k nedostatku alebo aj nadbytku hormónov.

Alkohol, fajčenie a stres: Vymenované faktory sú najčastejším vyvolávačom rôznych ochorení, výrazne poškodzujú aj tvorbu a hladinu hormónov. Alkohol a fajčenie negatívne ovplyvňujú aj prekrvenie pohlavného systému a libido. Ak sa k tomu pridá nadmerný stres, ten zvýši hladinu kortizolu, čo je hormón pôsobiaci proti estrogénu.

Nezdravé stravovanie a vplyv toxínov z okolia: Zlé stravovacie návyky sú v súčasnej dobe čoraz vážnejším problémom. Časté prejedanie, nezdravé potraviny sa alebo maškrtenie nedisponuje ničím, čo by telo dokázalo využiť v jeho prospech a narúša to aj hormóny. To istí platí pre škodliviny typu umelé farbivá, „éčka“, pesticídy aj plesne.

Následky hormonálnej nerovnováhy na sexuálny život

Pokiaľ je hladina hormónov v nerovnováhe, má to za následok poruchy nielen v bežnom živote, ale predovšetkým v tom sexuálnom. Najčastejšie sa tak deje u žien v začiatkoch prechodu, no nielen tam, napríklad ak ide o zdravý priebeh menštruácie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

V tomto období klesá hladina estrogénu a progesterónu, prípadne sa naopak zvyšuje hladina testosterónu, ktorý by mal byť v ženskom tele iba nepatrne. To sa môže prejaviť navonok, no predovšetkým do vnútra pohlavnej sústavy, čo ovplyvní jej funkciu. Pri dlhodobej a vážnej forme nerovnováhy nie je vylúčené ani vážne ohrozenie vašej plodnosti.

Ďalšie následky nerovnováhy v sexuálnom živote sú:

  • strata akejkoľvek túžby po fyzickom kontakte s partnerom
  • nechuť po pohlavnom styku a celkovo sexuálnych aktivitách
  • nezvyčajná bolesť alebo aj pálenie počas pohlavného styku
  • zvýšená suchosť a nedostatočné zvlhčenie vnútra pošvy
  • horšie prekrvenie genitálií a slabšie vnímanie dráždenia
  • ťažkosti s dosiahnutím vyvrcholenia po pohlavnom styku

V mnohých prípadoch môžu za stratu sexuálnej túžby u žien aj vzťahové problémy alebo stereotyp v spálni, no aj tak majú pohlavné hormóny dominantný vplyv.

Zabúdať netreba ani na vplyv iných príznakov hormonálnej nerovnováhy na sexuálny život. Nadmerná únava, nedostatok energie, nespavosť či zhoršenie stavu nervového systému sa odrazia tak v chuti na sex, ako aj v jeho prežívaní a dosiahnutí orgazmu.

Prírodná a domáca liečba? Bylinky, čaje, potraviny aj pohyb

Existuje celý rad overených možností, ktoré môžu pomôcť vyrovnať hladinu hormónov prirodzenou cestou, dlhodobo a komplexne. Podobne, ako aj v prípade iných ťažkostí, aj tu je dôležitý celkový prístup od stravy, cez životosprávu až po bylinky. Špeciálne to platí pre ženy v strednom veku nad 40 rokov, ktoré sa už dostávajú do menopauzy.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

V rámci prevencie a podpory hormónov odporúčame:

Vyliečenie zápalov a gynekologických problémov

Vaginálne problémy patria k najbežnejším problémom žien v akomkoľvek veku. Suchosť, pocit svrbenia či pálenia alebo aj nadmerný výtok, to všetko sú poruchy, ktorým žena často čelí. V každom prípade treba tento problém riešiť s gynekológom v rámci prevencie, nakoľko neskôr môžu prejsť do vaječníkov a ovplyvní aj produkciu hormónov.

Obmedzenie alkoholu, fajčenia a ďalších toxínov

Všetky spomenuté faktory sú pre celkové zdravie ako aj normálnu hladinu hormónov nebezpečné. Nadmerné pitie alkoholu ovplyvňuje produkciu hormónov a spolu s fajčením negatívne vplývajú na metabolizmus. Toxíny v niektorých potravinách, ale aj z ovzdušia, ktoré sme spomenuli vyššie, treba obmedziť a minimalizovať ich vplyv.

Obmedzenie či zmena hormonálnej antikoncepcie

Antikoncepcia je najčastejšie používanou prevenciou pred otehotnením. Ide o tabletky, ktoré produkujú hormón progesterón a ten zahusťuje hlien krčku maternice, čím zabraňuje počatiu. Jej užívanie však sprevádza mnoho vedľajších účinkov a jedným z nich je aj zásah do hormonálnych činností. Poraďte sa s gynekológom o užívaní či zmene značky.

Pravidelné stravovanie a zlepšenie jedálnička

S kvalitnejšou stravou podporíte svoje sexuálne zdravie najlepšie, najmä ak do jedálnička zaradíte omega kyseliny, vitamíny B, C, D a E a minerály Zinok, Horčík a Selén. Veľmi dôležité sú fytoestrogény, ktoré sú najviac v sóji. Súčasťou stravy by mali byť ryby, orechy, semiačka, mrkva, špenát, fazuľa, granátové jablká, jahody a marhule.

Pravidelný pohyb, športovanie a fyzická činnosť

Fyzická činnosť a pohyb sú ďalším účinným spôsobom, ako si udržať svoje zdravie, vrátane toho sexuálneho, rovnako tak pomáhajú na prirodzenú produkciu hormónov. Základom by mal byť dostatok prirodzenej chôdze v kombinácii so športovaním, napríklad ako je beh, bicyklovanie, plávanie, joga, pilates alebo crossfit. Čím častejšie, tým lepšie!

Obmedzenie stresu a viac kvalitného spánku

Stres je jedným z častých faktorov, ktoré sú spúšťačom hormonálnej nerovnováhy, rovnako tak negatívne pôsobí na sexuálny apetít. Ženy sa s ním stretávajú bežne a jeho vplyvom sa uvoľňuje hormón kortizol, ktorý pôsobí proti estrogénom. To isté platí pre nedostatok kvalitného spánku. Cieľom by preto malo byť viac oddychu a menej stresu.

Ženské bylinky a ich využitie v podobe čajov

Byliny sú nápomocné pri rôznych ženských problémoch, napríklad menštruačné ťažkosti, nepravidelný cyklus, predmenštruačný syndróm či neželané prejavy menopauzy. Našťastie, existujú rastliny, ktoré na to pomáhajú, napríklad aj v podobe čajov. Medzi najúčinnejšie patria Alchemilka, Angelika, Damiána, Hluchavka, Maca alebo Ženšen.

Prírodné podporné prípravky pre ženy

Stimulačným prostriedkom pre podporu hormonálnej rovnováhy, ktorý využíva aj spomínané bylinky, sú voľne dostupné podporné prípravky. Na trhu sú čoraz populárnejšie pre ich 100% prírodné zloženie zostavené z mixu extraktov a výťažkov bylín spolu s minerálmi či vitamínmi. Ich cieľom je zlepšiť hladinu hormónov aj sexuálne zdravie.

Najčastejšie otázky a témy o hormonálnej nerovnováhe u žien

Hormonálna nerovnováha je stav, ktorá vás môže prepadnúť v ktoromkoľvek veku. Keďže je s ním spojený celý rad nepríjemných prejavov, symptómov a ťažkostí, každá žena skôr či neskôr začne riešiť viaceré praktické otázky týkajúce sa tohto stavu.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Nasledovné témy sú na internete rozoberané najviac:

Aká je diagnostika nerovnováhy a čo sa pri nej sleduje?

Ženské pohlavné hormóny pôsobia predovšetkým na fungovanie rozmnožovacej sústavy či reprodukčného systému. Samotnú hormonálnu nerovnováhu sprevádza celý rad nepríjemných prejavov, čo je súčasťou anamnézy. Okrem toho existujú vyšetrenia s možnosťou odobratia krvi či slín a s následným stanovením hladiny hormónov v laboratóriu.

V ktorej vekovej skupine je najväčšie riziko nerovnováhy?

Tento problém sa môže objaviť v akomkoľvek období už od puberty, čiže od začiatku menštruačného cyklu. Najčastejšie sa s ním však stretávajú ženy vo veku 40. až 50. roku života, kedy prirodzene dochádza k úbytku ženských hormónov utlmením činnosti pohlavnej sústavy a obdobím prechodu. Rizikovou skupinou sú aj ženy po pôrode.

Aká je úloha fytoestrogénov u žien a kde ich nájsť?

Fytoestrogény sú aktívne látky obsiahnuté v niektorých rastlinách a potravinách, ktoré sa svojou štruktúrou podobajú na ženský hormón estrogén. Viažu sa na estrogénove receptory v tele a tým podporujú rovnováhu. Nájdete ich predovšetkým v sóji, sezamových a ľanových semiačkach, karfioly, sušenom ovocí a tiež v niektorých rastlinách.

Kedy sú lepšie syntetické lieky a kedy prírodné prípravky?

Prirodzené riešenie je vždy lepšie, no sú stavy, kedy sa liekom vyhnúť nedá. Ak trpíte vážnou hormonálnou poruchou a z toho plynúcou nerovnováhou, bez liekov a syntetických liečiv sa nezaobídete, no pozor na vedľajšie účinky. Pre telo prirodzenejšie a dlhodobejšie sú ale prípravky na báze rastlín a bylín, ktoré sú bezpečné a bezproblémové.

Ako dlho trvá, kým sa nerovnováha zmení na rovnováhu?

To, ako dlho bude trvať kým sa dostanete opäť do normálnych hormonálnych hladín, závisí hlavne od počiatočného stavu a spôsobu riešenia. S krokmi, ako sú zdravší jedálniček, lepšie stravovacie návyky, pravidelný pohyb, správny pitný režim a elimináciou rizikových faktorov získate rovnováhu prirodzene, s podpornými prípravkami rýchlejšie.

Podporte hormonálnu rovnováhu prírodne a dlhodobo

Jedným z najlepších riešení, ako podporiť hormonálnu hladinu estrogénu, progesterónu a ďalších dôležitých hormónov, je využitie sily prírody. Či už hovoríme o bylinkových čajoch alebo iných formách, práve tu sa skrýva dlhodobé a prirodzené riešenie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Na rozdiel od zmien životosprávy, životného štýlu, jedálnička či obmedzení niektorých rizikových vplyvov, majú rastliny omnoho silnejší a viditeľnejší účinok. Vďačia za to obsahu fytoestrogénov, ktoré sú dôležité pre obnovenie hormonálnej rovnováhy. Ide o prírodné látky, ktoré dokážu v ženskom tele reagovať s estrogénovými receptormi.

Vďaka tomu dokážu posilniť prirodzenú tvorbu hormónov, celkovú hormonálnu reguláciu a podporia rovnováhu hormónov, čo zmierni príznaky nerovnováhy.

Medzi najlepšie bylinky patria Alchemilka lekárska, Angelika čínska, Vitex jahňací, Žerucha peruánska, Damiána, Žerucha peruánska, Pupalka dvojročná či Hloh obyčajný. Pozitívne účinky má aj Ženšen kórejský, najmä ak ide o psychickú vitalitu. Všetky tieto rastliny môžete užívať v podobe čajov, ale aj v podobe hotových tabliet alebo kapsúl.

Druhá spomínaná forma má výhodu v jednoduchom dávkovaní, vyváženom a komplexnom zložení viacerých rastlín a ďalších zložiek a širokom pôsobení. Ide o prípravky bez receptu s perorálnym užívaním, ktoré sú bez rizík a vážnejších vedľajších efektov.

Prípravky špeciálne pre ženy na hormonálnu rovnováhu

Využitie spomínaných bylín v širšom zložení, napríklad aj s minerálmi, vitamínmi a ďalšími dôležitými látkami, je možné cez špeciálne voľne dostupné prípravky pre ženy. Tie majú podobu perorálnych tabliet a kapsúl určených na každodenné užívanie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Ich výhodou je nielen komplexné zloženie, ale aj účinky. Hormonálna rovnováha a jej prirodzené dosiahnutie je iba jedným z nich, väčšinou pôsobia aj na povzbudenie sexuálneho apetítu, zlepšenie prekrvenia pohlavnej sústavy, zvýšenie fyzickej výkonnosti, upokojenie nervového systému a mnohé aj zmiernenie príznakov menopauzy a PMS.

Okrem toho majú pre ženy nezanedbateľné benefity:

  • kúpite ich bez vyšetrenia u lekára, sú dostupné bez receptu
  • majú 100 % prírodné, overené, vyvážené a testované zloženie
  • nemusíte sa báť nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií
  • užívanie je možné každý deň, pravidelne a aj viac mesiacov
  • ich pôsobenie je pre telo prirodzené a efekt je dlhotrvajúci
  • viaceré pomáhajú aj na zvýšenie energie, vitality a imunity

Samozrejme, nie všetky značky na trhu ponúkajú 100 % kvalitu a na rozdiel od prípravkov pre mužov, výber nie je až taký široký. Preto je dôležité pozerať na referencie, kvalitu zloženia a šírku pôsobenia, napríklad ako je tomu u Stoporex® Women.

Ideálna kombinácia extraktov Maca, Damiána a Ženšen spolu s vitamínmi B6 a B12 je pre ženy a ich hormonálnu rovnováhu ideálna. Denne stačí užiť 4 tablety, 2 ráno a 2 večer, a už po niekoľkých týždňoch uvidíte prvé zmeny. Prípravok je schválený Úradom verejného zdravotníctva, nemá vedľajšie účinky a môže sa užívať aj viac mesiacov

Zhrnutie, čo všetko funguje a skúseností žien z praxe

Pre dosiahnutie hormonálnej rovnováhy je dôležitý komplexný, dlhodobý a čo najviac prirodzený prístup. Aj krátkodobá nerovnováha, napríklad v tehotenstve a po ňom alebo po vysadení antikoncepcie, sa najlepšie rieši tak, že zmeníte svoj životný štýl, jedálniček a podporíte prirodzenú tvorbu, reguláciu a rovnováhu vašich hormónov.

V prvom rade je potrebné samozrejme obmedziť všetky tie faktory a príčiny, ktoré spôsobujú nerovnováhu hormónov, najmä estrogénov a progesterónu. V druhom rade sa treba viac zamerať na prírodné prostriedky obsahujúce špeciálne fytoestrogény.

To, čo naopak nefunguje, sú rýchle a „zázračné“ riešenia v podobe nejakých neoverených prípravkov, rovnako tak ani dlhodobé užívanie syntetických látok.

Špeciálne ženy vo veku nad 40 rokov a tie, ktoré sú v menopauze, potrebujú dlhodobý, prírodný a komplexný prístup a to aj kvôli prejavom prechodu. To isté platí aj vtedy, ak máte ťažkosti s menštruáciou a príznakmi predmenštruačného syndrómu.

Vynikajúcim riešením týchto situácií, ktoré je intenzívne a prináša dlhodobé výsledky, je práve využitie špeciálneho prípravku pre ženy značky Stoporex® Women. Skúsenosti žien ukazujú, že už po pár mesiacoch užívania dochádza k obnoveniu dôležitej hormonálnej rovnováhy a pozitívnemu vplyvu na libido, menštruáciu aj v menopauze.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *