Estrogén v potravinách a jedle, ktoré potraviny ho obsahujú , sú naň bohaté a zvyšujú ho?

Estrogén je jedným z najdôležitejších hormónov v ženskom tele. Ovplyvňuje menštruačný cyklus, celkovú plodnosť ženy a jeho hladina má účinky aj na sexuálny apetít, pohlavnú aktivitu a fyzickú či psychickú vitalitu, výkonnosť, energiu a zdravie.

V priebehu života nie je jeho produkcia rovnaká, čo znamená, že dochádza k rôznym hladinám estrogénu a to aj v porovnaní s ďalšími pohlavnými hormónmi.

Ak je estrogénu nedostatok alebo je jeho hladina príliš nízka, prejaví sa to tak v sexuálnom živote, ako aj na stave, funkciách a zdraví pohlavného systému. Ako teda estrogén zvýšiť? Jedným z najprirodzenejších riešení sú potraviny a jedlá, ktoré sú naň bohaté alebo podporujú jeho prirodzenú tvorbu, reguláciu, hladinu či estrogénové receptory.

Estrogén a jeho význam, funkcie a účinky

Estrogén je názov pre skupinu steroidov, ktoré patria medzi najdôležitejšie ženské pohlavné hormóny. Z tejto skupiny sú najdôležitejšie estradiol, estriol a estrión. Všetky tri sa syntetizujú z androgénov a majú význam počas celého života.

Estrogén ako hormón v tele účinkuje tak, že sa viaže na špecifické estrogénové receptory. Hladina estrogénu je podmienená enzymatickou syntézou z androgénov, čo sú špecifické androgénne hormóny. Tvorba estrogénu prebieha predovšetkým v pohlavnej sústave, konkrétne vo vaječníkoch, v menšom množstve v žltom teliesku a placente.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Estrogén, najmä spomínané druhy, má tieto účinky:

 • počas pohlavného dospievania sa podieľa na vývoji znakov
 • ide o ovplyvnenie ochlpenia, tvarovania bokov a podpora rastu pŕs
 • podporuje vývoj maternice a celej vnútornej pohlavnej sústavy
 • je dôležitý pre ženský pohlavný život, pre potenciu aj pre libido
 • ovplyvňuje menštruačný cyklus, ovuláciu a dozrievanie vajíčok
 • vplýva aj na plod počas tehotenstva a na jeho krvný obeh

Okrem produktívneho veku a obdobia plodnosti má estrogén funkciu aj v období menopauzy a klimaktéria. Platí to však iba pre niektoré jeho druhy, nie pre všetky. Vtedy je dôležitá hormonálna rovnováha, ktorá môže zmierniť niektoré negatívne príznaky tohto obdobia. Ide predovšetkým o návaly tepla, nočné potenie a problémy so spánkom.

Okrem toho je estrogén dôležitý aj pre podporu zdravého metabolizmu, odbúravanie a spaľovanie tukov, fyzickú výkonnosť a vitalitu, celkovo pre energiu a tiež pre psychické zdravie. Podporuje zdravie kostí a normalizuje hladinu cholesterolu.

Aká hladina je optimálna a kedy je estrogénu málo

Hoci množstvo jednotlivých druhov estrogénov sa počas života mení a to aj vzhľadom na pohlavný vek a niektoré ďalšie okolnosti, existujú určité hodnoty, ktoré sú zdravými limitmi. Tak, ako je pre ženské telo problémom nedostatok, je komplikáciou aj príliš vysoká hladina estrogénu. Rovnováha je dôležitá aj v porovnaní ďalších hormónov.

Väčšina odborných definícií udáva ako optimálnu hladinu estrogénu v tele v rozmedzí od 43 do 180 pg / ml. Tieto hodnoty platia pre ženské telo, v prípade mužského organizmu sú pochopiteľne nižšie, nakoľko tam je dominantným hormón testosterón.

Nedostatok aj nadbytok estrogénu majú negatívny vplyv na menštruačný cyklus, najmä jeho nepravidelnosť. Negatívne vplývajú aj na libido, čiže sexuálny apetít.

Príliš veľa testosterónu je tiež rizikom pre vznik migrén a intenzívnych bolestí hlavy, opuchnutie a bolestivosť poprsia, pigmentové škvrny na pokožke a zvyšuje tiež riziko rakoviny prsníkov. To posledné platí pre dlhodobý nadbytok hormónu.

Príliš nízka hladina estrogénov sa zas podieľa na zhoršení priebehu menštruácie, môže negatívne ovplyvniť aj niektoré javy spojené s klimaktériom a menopauzou, znižuje chuť na sex a zhoršuje zvlhčenie pošvy a tiež zhoršuje stav a vzhľad pleti. Prispieva tiež k zhoršeniu nálady, najmä pokiaľ ide o vyššie riziko nervozity, stresu alebo depresie.

Estrogén v potravinách a prirodzené zdroje na jeho zvýšenie

Prirodzeným a dlhodobým spôsobom, ako zvýšiť hladinu estrogénu alebo ako stimulovať jeho prirodzenú tvorbu, je stravovanie. Viaceré suroviny, potraviny a jedlá môžu obsahovať estrogény v prirodzenej podobe alebo v podobe fytoestrogénov, prípadne obsahujú také látky, ktoré prispievajú k jeho tvorbe, regulácii a hormonálnej rovnováhe.

Najlepšie potravinové zdroje na jeho zvýšenie sú:

Sója

Jednou z najlepších potravín na hladinu estrogénov v ženskom tele je sója. Tá totiž obsahuje prírodné hormóny zvané fytoestrogény, ktoré sú svojou štruktúrou veľmi podobné tým ľudským. Výsledkom je, že v organizme pôsobia na estrogénové receptory a do istej miery tak vedia ovplyvniť tie oblasti, ktoré ovplyvňujú aj ľudské estrogény. Produkty zo sóje sú tiež významným zdrojom rastlinných bielkovín a zdravých mastných tukov.

Semiačka

Skvelým zdrojom fytoestrogénov, ale nielen tých, sú tiež semiačka. Neplatí to prirodzene pre všetky druhy, iba pre niektoré. Ak chcete podporiť hormonálnu rovnováhu a hladinu estrogénu v tele, najlepším prostriedkom sú chia, sezamové a ľanové semiačka. Obsahujú lignany, čo sú látky s výrazným estrogénovým účinkom. Sú tiež zdrojom omega-3 mastných kyselín, ale aj minerálov a aminokyselín podporujúcich krvný obeh.

Rastlinné oleje

Na hladinu estrogénov a hormonálnu rovnováhu pomáhajú aj niektoré zdravé rastlinné oleje. Dobrým príkladom je kokosový olej, ktorý zvyčajne obsahuje aj látku zvanú 4-hexylresorcinol. Tá má povahu podobnú estrogénu a tak sa viaže na jeho receptory v ženskom tele, čím ich priaznivo ovplyvňuje. Okrem toho obsahuje zložky s antibakteriálnym a protizápalovým pôsobením a mnoho antioxidantov dôležitých pre kožu.

Strukoviny

Hrach, fazuľa aj šošovica, všetky tieto tri strukoviny sú overenou potravinou pomáhajúcou na estrogény, hormonálnu reguláciu a hormonálnu rovnováhu. Okrem vysokého obsahu dôležitých fytoestrogénov  sa v ich obsahu nachádza unikátna a prospešná kombinácia vlákniny, minerálov, aminokyselín a vitamínov. Všetky tieto strukoviny obsahujú tiež horčík, draslík, vápnik a kyselinu listovú, ktoré majú pre ženy enormný význam.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Zelenina

Mrkva, batáty, paradajky alebo špenát. Nie každá zelenina je pre hormonálnu reguláciu ženského tela prospešná, no tieto druhy to takejto kategórie určite patria. Sú nadpriemerným zdrojom fytoestrogénov a komplexných sacharidov, ktoré podporujú celkovú hormonálnu rovnováhu. Obsahujú prospešné minerály železo, draslík či horčík, rovnako tak dôležité vitamíny C a E patriace do skupiny antioxidantov, samozrejme aj vlákninu.

Obilniny

Prírodné látky estrogénového typu s rastlinným pôvodom, ktoré môžu stimulovať hladinu estrogénu alebo podporiť správnu hormonálnu reguláciu obsahujú aj niektoré druhy obilnín. U nás sa pestuje najmä pšenica, no skvelým zdrojom sú aj ryža alebo quinoa. Ich veľkou výhodou je vysoký podiel bielkovín a vlákniny, z pohľadu sacharidov obsahujú tie „lepšie“, čiže komplexné. Dokážu dodať energiu a súčasne nezvyšujú cukor v krvi.

Ovocie

Podobne, ako v prípade zeleniny, aj väčšina druhov ovocia nemá vplyv na estrogén, no existuje niekoľko podstatných výnimiek. Ide najmä o domáce odrody, čiže jablká, jahody, marhule, slivky a broskyne, prípadne o niektoré exotickejšie ovocie, najmä granátové jablká, figy a ďatle. Tieto druhy majú vysoký podiel fytoestrogénov, ktoré sa podieľajú na zvyšovaní estrogénu v tele. Prospešné je tiež sušené ovocie, tu však pozor na cukor.

Orechy

Rastlinné estrogény a fytoestrogény sú vo veľkom množstve zastúpené tiež v orechoch. Najväčší podiel v zložení majú vo vlašských orechoch, mandliach, pistáciách a arašidoch. Všetky tieto druhy sú zaujímavé aj z hľadiska ostatných živín, či už hovoríme o vysokom podiele zdravých tukov, omega kyselín, vitamínov, aminokyselín alebo minerálov typu zinok, horčík, vápnik a selén. Množstvo z týchto látok podporuje aj ženskú plodnosť.

Ryby a morské plody

Ryby, najmä ak ide o losos a morské ryby, ale aj ustrice a ďalšie morské plody, sú skvelé na hormonálnu rovnováhu. Obsahujú totiž látky, či už s estrogénnym účinkom, ako aj omega-3 mastné kyseliny, aminokyseliny L-Arginín a L-Carnitín a niektoré dôležité minerály typu selén a zinok, ktoré stimulujú tvorbu pohlavných hormónov. Kým u mužov zvyšujú hladinu testosterónu, u žien dokážu pri dlhodobom užívaní zvýšiť hladinu estrogénov.

Hovädzie mäso

Potravinou, ktorá možno prekvapí pozitívnym účinkom na estrogén a hormonálnu rovnováhu, je aj hovädzie mäso. To má dôvod najmä v tom, že väčšina hovädzieho dobytku je kŕmená zmesou obsahujúcou sóju, ktorá patrí medzi najlepšie zdroje prírodných fytoestrogénov. Rozumná konzumácia hovädzieho mäsa prispieva tiež k dopĺňaniu bielkovín, vitamínov, minerálov a dôležitých aminokyselín, najmä pokiaľ ide o L-Karnitín.

Mlieko a mliečne výrobky

Podobný dôvod, prečo jesť hovädzie mäso, sa vzťahuje aj na mlieko a mliečne výrobky. Hovädzí dobytok, ktorý je využitý na mlieko, je tiež kŕmený do veľkej miery zložkami s obsahom sóje, čo sa podpíše aj na zložení mlieka. Nie je to však jediný dôvod, prečo má kravské mlieko vysoký obsah fytoestrogénov. Mlieko a mliečne produkty sú tiež skvelým zdrojom vlákniny, vápnika a sacharidov zvyšujúcich energiu a vitalitu.

Tofu

Jedlom, ktoré síce pochádza zo sóje, no zaslúži si zvlášť pozornosť, je tofu. Ide o mimoriadne bohatý zdroj fytoestrogénov, ktorý obsahuje aj zložené sacharidy, dostatok bielkovín, omega-3 mastné kyseliny, vitamín B alebo železo. Takáto kombinácia pomáha nielen na hormonálnu rovnováhu, ale má dôležité účinky aj nepriameho charakteru. Stimuluje metabolizmus, podporuje krvotvorbu, upokojuje nervový systém a zlepšuje vitalitu.

Dotazy, otázky a komentáre o estrogéne na internete

Estrogén a jeho vplyvy, ale najmä dopĺňanie cez potraviny, jedlo či iné prirodzené zdroje, sú tiež predmetom online diskusií. Ženy sa zaujímajú o viaceré praktické aspekty týkajúce sa nízkej hladiny a následného zvýšenia estrogénu, ale aj o hormonálnu rovnováhu.

Tu sú témy, ktoré patria medzi najviac diskutované:

Ako viem zistiť, či mám estrogénu málo alebo veľa?

Najjednoduchšie sa to dá lekárskym vyšetrením a laboratórnym testom z krvi. Na základe toho sa presne preukáže aktuálna hodnota estrogénu, vrátane jeho jednotlivých druhov, ktoré môžu mať počas života odlišné limity. Nepriamym a orientačným zistením môžu byť aj jednotlivé prejavy a znaky týkajúce sa jeho nedostatku či nadbytku.

Ktoré potraviny alebo jedlá naopak znižujú jeho hladinu?

Najväčší podiel na nízkej hladine estrogénu majú chemicky spracované mäso a jedlá, ktoré sa zaraďujú do skupiny fast food jedál alebo polotovarov. Ide o potraviny, ktoré obsahujú látky zhoršujúce prirodzenú produkciu tohto hormónu alebo hormónov, ktoré stimulujú jeho tvorbu. Pozor tiež na potraviny, ktoré boli ošetrované pesticídmi.

Ovplyvňujú aj diéty alebo fyzická aktivita estrogén?

Samozrejme a to výlučne negatívnym vplyvom. Selektívne diéty, príliš rýchle chudnutie alebo obmedzenie príjmu kalórií, prípadne príliš intenzívny výdaj energie formou cvičenia alebo nadmernej fyzickej aktivity, to všetko sú negatívne faktory. Okrem estrogénu majú silu ovplyvniť aj ostatné hormóny a teda celkovo narušujú ich rovnováhu.

Ktoré situácie alebo faktory ešte znižujú estrogén v tele?

Hladina estrogénu môže dočasne klesnúť aj prirodzene, prípadne vtedy, ak to je vyvolané nejakým krátkodobým faktorom v organizme. Ide napríklad o laktáciu po pôrode, kedy je to nevyhnutné pre tvorbu materského mlieka, prípadne o pokles aktivity vaječníkov. Málo estrogénu môže súvisieť aj s poruchami hypofýzy alebo štítnej žľazy.

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Akým ďalším spôsobom podporiť jeho zdravú hladinu?

Popri jedálničku je dôležitý aj pitný režim. Vyhýbať sa treba nadmernej konzumácii alkoholu, ak fajčíte, tak s tým skúste úplne prestať. Zamerajte sa tiež na pravidelný pohyb a šport, avšak v rozumnej miere, ktorá nespôsobí nadmerné vyčerpanie. Pozor tiež na stres, ktorý v tele naštartuje produkciu kortizolu, čo je hormón potláčajúci estrogén.

Využite prírodnú silu overených rastlín na estrogén

Okrem spomínaných „režimových“ opatrení týkajúcich sa životosprávy môžu pomôcť na prirodzenú hladinu estrogénu a ďalších hormónov aj niektoré rastliny.

Ich zmysel je veľmi podobný, ako je tomu v prípade spomínaných potravín alebo jedál. Obsahujú buď látky, ktoré majú funkciu estrogénu v tele, prípadne sa ako fytoestrogény viažu na estrogénové receptory, alebo látky celkovo podporujúce hormonálnu reguláciu. Tá je najviac potrebná v čase menopauzy a klimaktéria, ale pochopiteľne nielen vtedy.

Správna hormonálna hladina a rovnováha majú podpornú funkciu aj v prípade predmenštruačného syndrómu. Vtedy dochádza k výraznejším prejavom precitlivenosti a k intenzívnejším negatívnym príznakom začínajúcej menštruácie u ženy.

V minulosti boli tieto rastliny považované za všeobecne liečivé, nakoľko si dokázali poradiť aj s takými problémami, ktoré boli permanentného charakteru. U mladších žien išlo o nízky sexuálny apetít, u tých starších o ťažkosti s návalmi tepla, nočným potením, bolesťami hlavy alebo nespavosťou. Pomáhali aj na kŕče a bolesti pred menštruáciou.

Tradičnou formou využitia bylín sú čaje alebo čajoviny, ktoré môžu kombinovať aj niekoľko druhov rastlín. Okrem nich prináša moderná prax tiež špeciálne prípravky v podobe perorálnych kapsúl alebo tabliet, kde je ich benefitom vysoká koncentrácia.

Ktoré byliny pomáhajú ženám najlepšie?

Rastliny patria medzi najlepšie prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú na hormonálnu rovnováhu u žien a to nielen na estrogén. Viaceré z nich majú totiž všeobecné účinky na prirodzenú hladinu dôležitých pohlavných hormónov, na libido a sexuálny život, na podporu počas obdobia menopauzy alebo na zmiernenie symptómov PMS.

Tu je prehľad tých rastlín, ktoré pomáhajú najviac:

Damiána: Damiána patrí medzi bylinky s komplexným vplyvom na ženský organizmus. Okrem toho, že obsahuje látky podporujúce estrogén a regulujúce estrogénove receptory, pomáha na celkovú hormonálnu rovnováhu. Má tiež vplyv na duševnú pohodu, fungovanie nervovej sústavy, močovú sústavu a pôsobí proti psychickej únave.

Žerucha: Rastlina nazývaná Maca je známym stimulantom tvorby pohlavných hormónov a to nielen u žien, ale aj u mužov. Podporuje zdravú hladinu testosterónu aj estrogénov, obsahuje fytoestrogény a prispieva k dôležitej rovnováhe medzi všetkými pohlavnými hormónmi. Pomáha na libido a špeciálne u žien aj na negatívne prejavy klimaktéria.

Ženšen: Panax Ginseng, čo je odborný názov tejto bylinky, patrí medzi veľmi známe stimulanty nervovej sústavy. Využíva sa na zvýšenie energie, vitality a výkonnosti a to tak tej fyzickej, ako aj mentálnej. Bylinka je však veľmi dobre účinná aj na hormonálnu reguláciu a rovnováhu, najmä ak ide o klimaktérium alebo o menštruačný cyklus.

Archangelika: Silne aromatická bylina, ktorá pomáha na hormonálnu hladinu tým, že obsahuje veľké množstvo fytoestrogénov. V minulosti bola aj overeným prostriedkom pri nadúvaní a kŕčoch v bruchu, čo určite ocenia ženy s ťažším priebehom menštruácie. Celkovo má pozitívny vplyv na tráviacu sústavu, zažívanie a zažívacie ťažkosti.

Ako a podľa čoho vybrať TOP prípravky pre ženy?

Spomínané byliny, ale aj mnohé ďalšie látky podporujúce hormonálnu rovnováhu, estrogénovú hladinu a celkovo ženský organizmus, sú obsiahnuté aj v koncentrovanej podobe a to formou doplnkov. Ide o prípravky špeciálne určené len pre ženy.

Tie obsahujú spomínané bylinky, ktoré bývajú doplnené o niektoré dôležité vitamíny a minerály s podporným účinkom. Do tejto skupiny látok patria napríklad vitamíny skupiny B, predovšetkým B6 alebo B12. Ak chcete ako žena podporiť prirodzenú hladinu dôležitých hormónov aj niektoré oblasti pohlavného života, sú najlepšou voľbou.

Aby ste vybrali tie najlepšie, sledujte tieto kritéria:

 • zloženie prípravku musí byť koncentrované a nie príliš široké
 • najdôležitejšie je zastúpenie extraktov bylín a ich kvalitný pôvod
 • prípravok musí mať jednoduché a presné denné dávkovanie
 • dôležité je, aby nemal žiadne vážnejšie nežiaduce účinky
 • predpokladom efektivity je možnosť dlhodobé užívania viac mesiacov
 • plusom je, ak ide o známejšieho a už overeného výrobcu

Vyhýbajte sa tým, ktoré majú úzke zloženie a zameranie, ale aj takým, ktoré naopak sľubujú „modré z neba“. Príkladom značky, ktorá je na trhu už dostatočne dlhú dobu a má špeciálny prípravok s optimalizovaným zložením pre ženy, je Stoporex®.

Jej prípravok Stoporex® Women je špeciálne navrhnutý práve pre ženy a to tak pre tie, ktoré sú v produktívnom veku, ako aj pre ženy počas menopauzy. Ide o perorálne tabletky s možnosťou dlhodobého užívania, ktoré majú 100 % prírodné zloženie. Pomáhajú na libido, hormonálnu rovnováhu, počas PMS aj na negatívne prejavy menopauzy.

Záverečné odporúčania a tipy podľa skúseností

Pokles estrogénu je situácia, ktorú by ste mali riešiť. Neplatí to iba vo výnimočných prípadoch, napríklad po pôrode alebo následkom krátkodobých vplyvov. Sú prípady, kedy je hladina tohto hormónu znížená aj prirodzene, najmä počas menopauzy. Toto obdobie však so sebou prináša množstvo negatív, ktoré nedostatok hormónu zvýraznia.

Výsledkom by preto malo byť jeho doplnenie čo najviac prirodzenou cestou. Skúsenosti žien ukazujú, že úprava jedálnička je spôsob, ako to dosiahnuť dlhodobo a efektívne. Niektoré potraviny totiž dokážu hladinu estrogénu stimulovať naozaj výrazne.

Pokiaľ sa k tomu pridajú aj režimové opatrenia spočívajúce v obmedzení rizikových vplyvov a celkové zlepšenie životosprávy, výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Ešte efektívnejším a rýchlejším riešením sú špeciálne prípravky určené pre ženy na podporu hormonálnej rovnováhy. Tie dokážu stimulovať estrogén a majú pozitívny vplyv aj na hladinu iných hormónov a celkovo na ženský organizmus. Ich úloha je viditeľná pri potlačení negatívnych prejavov menopauzy aj predmenštruačného syndrómu.

Spomedzi všetkých prípravkov tohto typu vyčnieva značka Stoporex® Women. Ide o perorálne tabletky, ktoré majú prírodné zloženie a prirodzené pôsobenie. Podporujú ženy v každom veku a ich plusom je, že pozitívne vplývajú aj na ženské libido!

 • Stoporex Women

  Stoporex® Women

  16,90  Zľava!
 • Stoporex Women – Balenie 3ks

  Stoporex® Women – Balenie 3ks

  49,90  Zľava!
 • Stoporex Lube Lubrikant

  Stoporex® Lube

  4,90  Zľava!
 • Stoporex Klasik + Women

  Stoporex® Klasik + Women

  39,90  Zľava!
 • Stoporex Women 5ks

  Stoporex® Women – Balenie 5ks

  79,90  Zľava!

Zdroje:

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *