Estrogen

Čo je estrogén, aké má hormón účinky u žien, jeho nedostatok a ako na jeho zvýšenie

Hormón estrogén nie je síce tak známy, ako jeho mužský náprotivok, no pokiaľ ide o jeho vplyv na pohlavné zdravie, je ešte dôležitejší. Kým u mužov ovplyvňuje mužský pohlavný hormón hlavne libido, u žien má estrogén omnoho komplexnejšie účinky.

Ide pritom nie o jeden, ale o skupinu viacerých steroidných hormónov, ktoré sú syntetizované z androgénov. Niektoré majú najdôležitejší význam počas ovulácie, iné počas tehotenstva a ďalšie v období po skončení plodného obdobia ženy. Ich účinky však presahujú vplyv na pohlavnú sústavu, ovplyvňujú totiž aj fyzickú alebo psychickú vitalitu.

Aká hladina estrogénu je optimálna, prečo vzniká jeho nedostatok a na čo všetko má vplyv? Ako estrogén prirodzene zvýšiť, kedy je táto potreba najakútnejšia, v akom veku ženám najviac chýba a aký to má dôvod? Čítajte a dozviete sa na to odpoveď.

Čo je estrogén, kde sa tvorí a aká je ideálna hladina

Estrogén je pomenovanie nie pre jeden hormón, ale pre skupinu viacerých hormónov, ktoré patria do tej istej kategórie. Ide o steroidné pohlavné ženské hormóny, ktoré vznikajú enzymatickou syntézou z androgénov, každý má mierne iný pôvod.

Spoločné majú to, že sa ľudskom tele viažu na estrogénové receptory. Prenikajú cytoplazmatickou membránou do vnútra buniek, kde tieto receptory nájdu, spárujú sa s nimi a tým pádom prichádza k ich aktivácii. Estrogény vznikajú najčastejšie vo vaječníkoch, v žltom teliesku a placente, niektoré v pečeni, nadobličkách a prsníkoch.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

V závislosti od veku a obdobia je aj iná ich hladina:

  • primárnym estrogénom z celej skupiny estrogénov je estradiol
  • jeho hladina je najvyššia v tehotenstve a špeciálne pred pôrodom
  • počas tehotenstva je zvýšená aj hladina ďalšieho hormónu, estriolu
  • po skončení plodného obdobia sa zas zvyšuje hladina estrónu
  • tento hormón je typický pre obdobie menopauzy a klimaktéria
  • všeobecne je najvyššia hladina estrogénov práve počas ovulácie
  • najvyššie hodnoty sú dosahované v polovici menštruačného cyklu

Pokiaľ ide o priemernú hodnotu všetkých estrogénov, ako ich optimálna hladina v krvi sa udáva hodnota od 43 do 180 pg / ml. Krátkodobé výkyvy môžu nastať v dôsledku menštruačného cyklu alebo aj v závislosti od niektorých užívaných liekov. Podobný vplyv majú aj životospráva a životný štýl, napríklad fyzická aktivita alebo stres.

Na hladinu estrogénov vplývajú aj niektoré ochorenia, či už ide o hormonálne choroby alebo ochorenia týkajúce sa pohlavnej sústavy. Dôležitá je aj hormonálna rovnováha, ktorá sa týka nielen estrogénu, ale aj progesterónu a ďalších pohlavných hormónov.

Estradiol, estriol, estrón a aké majú účinky u ženy

Medzi najdôležitejšie hormóny estrogénového typu patrí trojica estradiol, estriol a estrón. Ich účinky u žien sa navzájom dopĺňajú, či už ide o pôsobenie na fyziologické zdravie, psychickú vitalitu alebo niektoré konkrétne biologické procesy. Niektoré z nich majú špecifickú úlohu iba pre určité prípady, napríklad ak ide o tehotenstvo alebo menopauzu.

Tu je prehľad estrogénových hormónov a ich vplyv:

Estradiol: Prvým a najsilnejším estrogénovým hormónom z pohľadu intenzity pôsobenia je estradiol. Vzniká syntézou z testosterónu, je primárnym hormónom a objavuje sa u dievčat už od prvej menštruácie. Je produkovaný počas celého obdobia plodného veku a vytvára tiež dôležitú hormonálnu rovnováhu s progesterónom. Je zodpovedný za fyziologický rozvoj pohlavnej sústavy, menštruačný cyklus, ovuláciu a pomáha pri zrení vajíčka.

Estriol: Druhým dôležitým hormónom je estriol. Najviac sa tvorí v placente, čo znamená, že jeho najvyššia hladina je práve počas tehotenstva. U žien, ktoré nie sú tehotné, je v takom množstve, ako u mužov, prípadne u žien po menopauze. V týchto prípadoch sa tvorí vo vaječníkoch. Jeho najdôležitejšou úlohou je normalizácia vaginálneho epitelu a obnovovanie fyziologickej mikroflóry PH v pošve. Pomáha aj na príznaky menopauzy.

Estrón: Tento hormón sa dostáva k slovu predovšetkým po skončení plodného obdobia ženy. Ide o typický hormón menopauzy a klimaktéria, ktorý je spomedzi celej trojice považovaný z pohľadu účinkov za najmenej intenzívny. Produkuje sa vo vaječníkoch, nadobličkách, pečeni a podkožnom mazive. Jeho zmyslom je dosiahnuť hormonálnu rovnováhu aj po ukončení ovulácie a regulovať niektoré fyziologické a chemické deje v tele.

Nízka hladina a jej prirodzené aj ostatné príčiny

Nedostatok estrogénu, bez ohľadu na to, o ktorý konkrétny druh ide, môže mať prirodzené príčiny, ale aj tie, ktoré vyplývajú z externých okolností. Prirodzeným a dôležitým faktorom je vek, ktorý ovplyvňuje hladinu jednotlivých estrogénov. Všeobecne je ich najviac v období pohlavného dospievania, naopak, v menopauze a klimaktériu najmenej.

Okrem veku má do veľkej miery vplyv na hladinu estrogénu aj jedálniček. Jednak môže ísť o všeobecne nezdravé potraviny s vysokým obsahom tukov, cukrov a soli, ale tiež aj o naopak extrémne znížený príjem kalórií a energie cez extrémne redukčné diéty.

Na estrogén, ale napríklad aj progesterón, má vplyv tiež telesná aktivita. Tu, podobne ako pri jedálničku, je každý extrém zlý. Zanedbanie fyzickej aktivity prináša pokles dôležitých pohlavných hormónov, no podobne je tomu aj v prípade excesívneho cvičenia. Príliš vyčerpaný organizmus nedokáže estrogén syntetizovať v dostatočnej hladine.

Problémy s nedostatkom tohto hormónu môžu vyplývať aj z nedostatku spánku. Ten je dôležitý pre regeneráciu organizmu a tiež pre stimuláciu tých orgánov, kde sa estrogén tvorí. Rovnako tak nedostatok oddychu narúša krehkú hormonálnu rovnováhu.

Tá trpí aj dlhodobým vplyvom vonkajšieho stresu, ktorý zvyšuje produkciu kortizolu. Ide o hormón, ktorý má u žien nepriaznivé účinky na estrogén, u mužov zas na testosterón. Nízka hladina pohlavných hormón býva spôsobená aj poruchami štítnej žľazy, poruchami hypofýzy, užívaním hormonálnej liečby a u žien aj gynekologickými ochoreniami.

Osobitným stavom je prebytok alebo zvýšená hladina estrogénov. To nastáva v dôsledku nejakých ochorení týkajúcich sa hormonálnej sústavy všeobecne, prípadne nádorov v oblasti  prsníkov alebo vaječníkov. Tie môžu spôsobiť aj prudký pokles estrogénov.

Ako sa prejavuje jeho nedostatok a typické príznaky

Pokles estrogénu so sebou prináša problémy presne v tých oblastiach, kde je tento hormón najdôležitejší. Ide jednak o hormonálnu nerovnováhu a následky s ňou spojené, rovnako tak aj o fyziologické zdravie a výkonnosť a tiež o mentálnu vitalitu a energiu.

Citlivou oblasťou, kde sa pokles estrogénu u žien prejaví najviac, je problém s libidom. Nízka hladina tohto estrogénu má za následok zhoršenie prekrvenia pošvy, jej nedostatočné zvlhčovanie počas pohlavného styku, zníženú vzrušivosť a rovnako tak aj celkový pokles sexuálneho apetítu. Výsledkom je pokles kvality celého sexuálneho života.

Viditeľné sú aj ďalšie problémy s pohlavnou sústavou:

  • klesá funkcia a činnosť pohlavných orgánov, vrátane menštruácie
  • tá je nepravidelná, má rozdielnu intenzitu, niekedy až zaniká
  • objavuje sa zhoršenie pevnosti, pružnosti alebo aj veľkosti poprsia
  • častejšie sú ale infekcie a zápaly močovej a pohlavnej sústavy
  • objavuje sa nadmerné ochlpenie, naopak, stav vlasov sa zhorší
  • v reprodukčnom veku môže byť u žien ohrozená aj ich plodnosť

K ďalším symptómom poklesu estrogénu patria zníženie energie, nižšia fyzická výkonnosť, strata fyzickej kondície, zhoršenie kvality pleti a pokožky, nadmerná únava či vypadávanie vlasov. Zhoršuje sa aj stav kardiovaskulárnej sústavy, znižuje sa hustota kostí a narúša sa metabolizmus, čo vedie k zvyšovaniu ukladania tukov a k priberaniu.

Pokiaľ ide o psychogénne prejavy, časté sú bolesti hlavy, zmeny nálad, nervozita, neuróza, zvýšené riziko depresívnych stavov a celkový nedostatok energie. U niektorých žien dochádza k návalom tepla, poteniu v noci a silnému narušeniu termoregulácie.

Ako na zvýšenie estrogénu a lepšie fungovanie organizmu

V niektorých prípadoch, napríklad počas užívania liekov, krátkodobej menej vážnej choroby alebo v tehotenstve, je pokles hladiny estrogénu prirodzený. Vtedy nepredstavuje riziko, nakoľko sa nejedná o permanentný a komplexnejší stav. Čo sa týka ostatných prípadov, je potrebné estrogén zvýšiť a zmierniť negatívne príznaky spomínané vyššie.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!

Tu sú možnosti a spôsoby, ako zvýšiť estrogén u žien:

Riešenie rizikových faktorov a vplyvov

Priveľa stresu, málo spánku, zvýšený príjem rafinovaného cukru a múky, nepravidelné stravovanie, nedostatok pohybu alebo naopak príliš namáhavá fyzická aktivita a u niektorých žien aj dlhodobé užívanie niektorých druhov látok s vplyvom na hormóny. To všetko sú negatívne faktory pre hladinu estrogénu a zdravú hormonálnu reguláciu.

Potraviny obsahujúce fytoestrogén

Niektoré druhy potravín obsahujú látky zvané fytoestrogény. Ide o rastlinné estrogény alebo látky viažúce sa na estrogénové receptory. Ich príjem znamená stimuláciu hormónov a ich lepšiu rovnováhu. Do jedálnička zaraďte sóju a výrobky z nej, ľanové semiačka, granátové jablká, mrkvu, kukuricu, hovädzie mäso, fazuľu, mätu a arašidové orechy.

Zlepšenie životosprávy a životného štýlu

Okrem cielenej konzumácie potravín s vysokým obsahom fytoestrogénov sa odporúčajú na zvýšenie estrogénu vo väčšom množstve všeobecne zelenina, ovocie, obilniny, semiačka, strukoviny a orechy. Dôležité je maximálne obmedziť alkohol, ideálne ho vylúčiť a nahradiť vodou, minerálkami a bylinkovými čajmi. Ak fajčíte, hneď s tým skončite!

Hormonálna joga a jej techniky

Hormonálna jogová terapia je zameraná na ženy každého veku a jej cieľom je stimulovať prirodzenú tvorbu dôležitých ženských hormónov. Cviky a techniky tohto cvičenia podporia a stimulujú vaječníky, štítnu žľazu, hypofýzu alebo nadobličky, ktoré sú práve za hormonálnu reguláciu zodpovedné. Výsledky možno očakávať už po 2 až 3 mesiacoch.

Bylinky, vitamíny a minerály

Maca, Damiána, Ženšen, Hloh, Pupalka, Šalvia, Angelika, Ploštičník, Ľubovník, Vitex alebo Ďatelina. To je len niekoľko rastlín, ktoré obsahujú fytoestrogény alebo látky priaznivo vplývajúce na hormonálnu rovnováhu, zvlášť ak ide o estrogén. Na doplnenie ich účinku sa hodia vitamíny skupín B, C, D a E, ale aj minerály typu Zinok a Horčík.

Prírodné prípravky špeciálne pre ženy

Prirodzeným riešením využívajúcim silu prírody sú prípravky v podobe voľne dostupných doplnkov výživy. Tie majú podobu tabliet alebo kapsúl a sú svojim zložením špeciálne určené pre ženy. Obsahujú vyššie spomínané účinné byliny v kombinácii s vitamínmi či minerálmi a pomáhajú aj na libido a negatívne prejavy menštruácie či menopauzy.

Hormonálna liečba

Poslednou možnosťou, ktorá sa dá využiť v prípade najťažších stavov, je hormonálna liečba. Tá môže spočívať v stimulácii tvorby estrogénov v prirodzenom prostredí, kedy je zameraná na syntézu z androgénnych hormónov alebo na povzbudenie činnosti orgánov, kde sa estrogény tvoria. Alternatívou je celková umelá substitúcia estrogénu.

Najčastejšie otázky o hormóne z internetových fór

Ženy sa o estrogén, ale predovšetkým o hormonálnu rovnováhu a reguláciu, zaujímajú pomerne živo. Na rozdiel od mužov skúmajú nielen vplyv na sexuálny život, ale celkové vzťahy hormónov na fungovanie ich organizmu, výkonnosť aj život.

Vidno to na ich otázkach, dotazoch a v komentároch:

Kedy nastáva pokles estrogénu a dá sa to všimnúť?

Je to veľmi individuálne, u niektorých žien to môže prísť už po 40-ke, u ďalších až okolo 50. roku života. Veľký vplyv na to majú dedičnosť a faktory spadajúce pod životný štýl alebo životosprávu. Všimnúť sa to dá podľa vyššie spomínaných typických príznakov, spočiatku sú však slabšie. Najväčší pokles nastáva so začiatkom obdobia menopauzy.

V akom veku treba začať stimulovať hormonálnu hladinu?

Neexistuje žiadne vekové obmedzenie, najmä ak ide o cielené opatrenia na prirodzenú tvorbu estrogénu alebo dosiahnutie hormonálnej rovnováhy. Využívanie potravín s fytoestrogénmi alebo bylinných prostriedkov je vhodné aj u mladších žien, rovnako tak u žien na začiatku a počas menopauzy. To isté platí aj pre špeciálne prípravky pre ženy.

Má nedostatok estrogénu u žien vplyv aj na bolestivý sex?

Má, aj keď len veľmi nepriamy a iba v určitej miere. Pokles hladiny estrogénu má za následok zníženie prekrvenia pošvy, čo zhorší pozitívne vnímanie sexuálneho dráždenia a stimulácie. Zároveň môže prísť k obmedzeniu produkcie sekrétu zabezpečujúceho zvlhčenie pošvy, takže výsledkom je jej vyššia suchosť a to môže pri trení počas styku spôsobiť bolesť.

Ako sa prejavuje príliš vysoká hladina tohto hormónu?

Hoci sa to nestáva príliš často, u niektorých žien môže vplyvom vonkajších faktorov prísť aj k nadmernému zvýšeniu hladiny estrogénu. Medzi typické príznaky tohto stavu patria obezita v oblasti bokov a pásu, zvýšená únava, nízke libido, časté striedanie nálad a problémy s krvným tlakom. Mnohé symptómy súvisia s celkovou nerovnováhou.

Môžu sa prírodné prípravky pre ženy kombinovať?

Hoci to výrobcovia nepíšu, takáto kombinácia sa všeobecne neodporúča. Problémom je, že by mohlo prísť k nadmernému užívaniu niektorých rastlinných látok, ktoré sú podobné alebo majú podobné účinky, čo by viedlo k opačnému efektu. Pri hormonálnej liečbe alebo nejakých hormonálnych ochoreniach sa treba najskôr poradiť s lekárom.

Vplyv na libido, predmenštruačný syndróm aj v menopauze

Špecifickou oblasťou, ktorá úzko súvisí s estrogénom, ale aj s ďalšími ženskými pohlavnými hormónmi, je oblasť libida. Ide o chuť na sex alebo sexuálny apetít, spojený s prežívaním sexuálneho dráždenia. U žien je to o to dôležitejšie, že nízke libido vedie zvyčajne aj k zhoršeniu prekrvenia pošvy a počas styku k jej slabému zvlhčovaniu.

Druhou dôležitou oblasťou, kde sú hormonálna hladina a rovnováha dôležité, je menštruačný cyklus. Hormóny ovplyvňujú jeho pravidelnosť a v prípade menštruácie aj jej intenzitu a priebeh. Obzvlášť to je vidieť v prípade predmenštruačného syndrómu.

Za týmto názvom sa skrýva súbor prejavov odohrávajúcich sa pred samotným menštruačným krvácaním. Ženy majú citlivejšie poprsie, častejšie zmeny nálad, sú nervóznejšie alebo môžu vo zvýšenej miere trpieť úzkosťou, majú problém so správnou termoreguláciou tela a rovnako tak ťažkosti s kŕčmi a bolesťami v podbrušku tesne pred menštruáciou.

Treťou oblasťou alebo obdobím, kde je pokles estrogénu najviac badateľný, je obdobie menopauzy alebo klimaktéria. Ide o obdobie, kedy vaječníky utlmujú svoju funkciu, u ženy sa znižuje jej plodnosť a zároveň dochádza k utlmovaniu celej menštruácie.

Tak, ako v prípade predmenštruačného syndrómu, aj v tomto prípade dochádza k niektorým veľmi nepríjemným javom. Objavujú sa intenzívne bolesti hlavy a migrény, nočné potenie, návaly tepla, únava a vyčerpanie, depresie, nervozita, neuróza a napätie. Nastáva tiež problém s metabolizmom, čo vedie k zvýšenému riziku priberania alebo obezity.

Pre ženy v každom veku má nedostatok pohlavných hormónov, špeciálne z kategórie estrogénov, závažný vplyv na ich fyzickú a psychickú vitalitu a výkonnosť.

Prírodné prípravky s komplexným účinkom pre ženy

Okrem vyššie spomínaných režimových opatrení týkajúcich sa predovšetkým životosprávy a životného štýlu, sa dá hladina estrogénu stimulovať aj cez prírodné prostriedky. Na mysli máme bylinky a rastliny obsahujúce pozitívne látky špeciálne pre ženy.

Niektoré z nich vplývajú priamo na estrogény, ďalšie podporujú estrogénové receptory, iné zas pomáhajú na celkovú hormonálnu rovnováhu. Výhodou týchto prípravkov je, že obsahujú tiež kombináciu vitamínov a ďalších dôležitých prírodných látok, ktoré môžu tlmiť negatívne prejavy menštruácie a menopauzy, prípadne naopak stimulovať libido.

Medzi ich výhody a dôležité charakteristiky patria aj:

  • dostupnosť bez lekárskeho vyšetrenia alebo receptu či predpisu
  • čisto prírodné zloženie s prirodzeným pôsobením bez rizík
  • komplexnejšie účinky na libido, menštruáciu aj menopauzu
  • možnosť dlhodobého užívania každý deň v presných dávkach
  • celková podpora aj na niektoré špecifické ženské symptómy
  • pri pravidelnom užívaní viditeľné účinky už po pár týždňoch

Ak ide o radu, ako nájsť tie najkvalitnejšie, okrem zloženia treba pozerať aj na zameranie a skúsenosti značky. Na trhu nie je príliš veľa výrobcov takýchto prípravkov špeciálne pre ženy, no aj z toho mála jednoznačne dominuje značka Stoporex® Women.

Ide o perorálne kapsuly s možnosťou každodenného a zároveň dlhodobého užívania bez akýchkoľvek nežiaducich účinkov. V ich zložení je optimálna kombinácia Damiány, Macy a Ženšenu, ktorá je obohatená o vitamíny skupiny B. Vďaka tomu má prípravok nadpriemerné účinky na zvýšenie libida a zmiernenie problémov menopauzy či PMS.

Záverečné zhrnutie, dôležité skúseností + pár tipov

Estrogén má v ženskom pohlavnom živote zásadnú úlohu, či už ide o plodné obdobie, tehotenstvo alebo neskôr aj menopauzu. Jeho hladinu ovplyvňuje množstvo faktorov, on má zas naopak komplexné účinky na celý organizmus. Skúsenosti ukazujú, že hormonálna rovnováha u žien závisí od viacerých faktorov, vrátane životosprávy.

V tomto ohľade by si mali svoj jedálniček, pohybovú aktivitu, vplyv stresu a celkovo kvalitu životného štýlu strážiť najmä ženy, ktoré sa pokúšajú otehotnieť a tie, ktoré prechádzajú menopauzou. Estrogén ale samozrejme vplýva aj na sexuálny apetít.

Najdôležitejšou je preto dlhodobo optimálna hladina estrogénu, aby vznikla zdravá hormonálna regulácia a rovnováha. Na ich podporu sa hodia aj podporné prípravky, napríklad ako je Stoporex® Women. Ich zásadnou výhodou je 100 % prírodný pôvod a teda aj prirodzené účinky. Tie sú dlhodobé, pokiaľ je ich užívanie pravidelné.

Práve spomínaná značka ponúka ako jedna z mála na trhu komplexný účinok pre ženy bez ohľadu na vek. Platí to pre mladšie ženy, ako aj pre ženy v prechode.

Z praxe sa osvedčilo pravidelné užívanie v kombinácii s režimovými opatreniami. Viac pohybu, kvalitnejší spánok aj zdravšie stravovanie, to všetko pomáha na hormonálnu rovnováhu. Z nej potom plynie spokojnejší a kvalitnejší sexuálny život.

  • Stoporex® Women

    16,90  Zľava!
  • stoporex women 3 balenie

    Stoporex® Women – Balenie 3ks

    49,90  Zľava!
  • Stoporex® Women – Balenie 5ks

    79,90  Zľava!
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *