Andropauza

Andropauza – prechod u mužov: čo to je, aké má príznaky, čo robiť a aké bylinky pomáhajú

Nielen u žien, ale aj u mužov nastáva obdobie veľkých hormonálnych zmien, ktoré sú spojené s produkciou a hladinou dôležitých pohlavných hormónov. Všetky tieto procesy majú vplyv jednak na sexuálne zdravie, ale predovšetkým na výkonnosť v posteli.

Kým u žien sa jedná o zmeny spojené s estrogénom a progesterónom, u mužov ide o jeden z najznámejších a najdôležitejších hormónov, testosterón. Ten je určujúcim faktorom jednak pre plodnosť, nakoľko ovplyvňuje tvorbu a dozrievanie spermií, ale rovnako tak aj pre libido a sexuálne funkcie. Ako už tušíte, jeho pokles má negatívne efekty.

V nasledujúcich riadkoch sa preto bližšie pozrieme na to, čo to andropauza, čiže prechod u mužov je, rovnako tak aj na niektoré jej aspekty. Povieme si viac o tom, kedy prichádza, aké má prejavy, čo sa s ňou dá robiť a akým spôsobom ju riešiť prirodzene.

Čo je andropauza u mužov a kedy obvykle prichádza

Pod pojmom andropauza sa myslí tzv. mužský prechod. Tak, ako u žien, aj u mužov dochádza k tomuto javu okolo 50. roku života, je to ale veľmi individuálne. Niektorí muži si prejdú andropauzou skôr, napríklad po 40-tke, iných to zachytí až pred 60-tkou.

Obdobie andropauzy je komplexom procesov na fyziologickej, hormonálnej a tiež psychosomatickej úrovni. Príčinou všetkých týchto javov je dramatický pokles prirodzenej tvorby a teda aj hladiny testosterónu. Ide o najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ktorý zodpovedá nielen za oblasť sexuálneho života, ale má širší vplyv.

Kým u žien je menopauza niečo, čo je častou témou aj na verejnosti, u mužov ide naopak o tabu. Zanedbanie či ignorovanie andropauzy však problémy s ňou spojené nevyrieši, skôr naopak. Väčšina mužov tak „trpí“ zbytočne, mnoho o tom ani nevie.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

K poklesu tvorby a hladiny testosterónu prichádza postupne a dlhodobo. U mnohých mužov dochádza k zníženiu tohto hormónu už okolo 25. až 30. roku života a všetky negatívne javy, ktoré sú s poklesom spojené, začínajú veľmi pozvoľna. Intenzívnejšie sa dajú pozorovať okolo 40. roku, kedy by už muži mali začať navštevovať andrológa.

Dobrou správou ale je, že vhodnou prevenciou a prirodzenou podporou testosterónu je možné tým najhorším vplyvom a príznakom predchádzať a zmierniť ich.

Ktoré oblasti sú v období prechodu ovplyvnené

Ako sme spomenuli už vyššie, andropauza zasiahne celý organizmus a má vplyv prakticky na všetky jeho funkcie či procesy v ňom. Okrem sexuálneho zdravia a výkonu, keďže testosterón je hormón práve s touto funkciou, sú zasiahnuté aj ostatné oblasti.

Ide predovšetkým o tieto procesy, orgány a systémy:

Libido a sexuálny apetít: Pokles testosterónu sa prejaví najskôr a najviac viditeľne v oblasti sexuálneho zdravia a výkonnosti. Ide hlavne o oblasť libida, čiže sexuálneho apetítu, ktoré so začiatkom prechodu viditeľne poklesnú. Dôvodom je, že nedostatok hormónu znižuje chuť na akýkoľvek sexuálny styk a vedie k zníženiu výkonnosti v posteli.

Potencia a plodnosť: S poklesom testosterónu pochopiteľne súvisí aj pokles plodnosti. Ide totiž o hormón, ktorý má dominantný vplyv na tvorbu a správne dozrievanie mužských pohlavných buniek, čiže spermií. V andropauze dochádza tiež k ovplyvneniu potencie z pohľadu dostatočnej kvality erekcie, najmä ak ide o jej nástup a výdrž.

Pohybový aparát: Orgánovým systémom, ktorý tiež trpí počas prechodu u mužov, je pohybový aparát. V tomto prípade sa jedná o rednutie kostí vplyvom zníženia dôležitých minerálov v tele a o oslabenie svalstva, najmä ak ide o jeho objem, štruktúru a silu. Práve svaly, okrem potencie, ovplyvňuje u muža testosterón v dominantnej miere.

Mentálna vitalita a odolnosť: Nielen fyzický výkon, ale aj ten psychický trpí nedostatkom dôležitých pohlavných hormónov u mužov. To má vplyv aj na mentálnu vitalitu, odolnosť a celkovo výkonnosť, napríklad pokiaľ ide o kognitívne schopnosti alebo psychickú stabilitu. Výsledkom môžu byť napríklad strata chuti do života či podráždenosť.

Vlasy, ochlpenie a koža: Tak, ako aj v prípade pohybového aparátu, aj v prípade vlasov, kože či ochlpenia dochádza k rednutiu a k zhoršeniu štruktúry buniek. Vlasy sa môžu stať počas andropauzy redšie alebo vo väčšej miere vypadávať, to isté platí aj pre ostatné ochlpenie na tele. Koža bude viditeľne suchšia a nezdravého vzhľadu.

Nespavosť: Muži v prechode, podobne ako aj ženy, môžu nadpriemerne trpieť nespavosťou. Narušenie prirodzenej hormonálnej rovnováhy v prípade testosterónu totiž vedie aj k narušeniu hladiny ostatných hormónov, napríklad stresových alebo spánkového hormónu melatonín. Výsledkom je, že budete mať zníženú kvalitu spánku.

Aké má príznaky, prejavy a čo ju sprevádza

Najviac viditeľným a typickým sprievodným javom mužskej andropauzy je zhoršenie sexuálneho zdravia a výkonnosti v posteli. Ide o dôsledok poklesu libida, zníženia potencie a zhoršenia plodnosti, čo je viditeľné najmä u mužov nad 50 rokov.

Druhou najčastejšou kategóriou príznakov sú ťažkosti so stoporením, čiže s erekciou. Tu sú typickými príznakmi dlhší nástup erekcie, čo je spôsobené znížením sexuálneho apetítu, problémy s tvrdosťou a kvalitou a tiež ťažkosti s jej udržaním dostatočne dlhú dobu. Na túto oblasť ale majú do veľkej miery vplyv aj životný štýl a životospráva.

Medzi symptómy mimo sexuálneho života patria:

 • zhoršenie fyzickej kondície, či už ide o okamžitý výkon alebo vytrvalosť
 • úbytok svalovej hmoty a naopak pribúdanie viscerálneho tuku
 • zhoršená kvalita spánku, časté budenie sa a nadmerná únava
 • bolesti kĺbov a svalov a problémy s dostatočnou pohyblivosťou
 • rednutie vlasov a ochlpenia, zhoršenie zdravého vzhľadu kože
 • nadmerné potenie alebo naopak nadmerná suchosť pokožky a vlasov
 • problémy s močením, či už pravidelnosťou alebo inkontinenciou

Osobitnú pozornosť si zaslúžia príznaky spojené s psychogénnymi vplyvmi. Viditeľné bývajú únava, pokles energie, zvýšená podráždenosť, nervozita, pocity úzkosti, nestabilná nálada, pocity vyhorenia a zhoršenie kognitívnych schopností. To posledné sa prejavuje zhoršením pamäte a problémami s dostatočnou koncentráciou a sústredením sa.

Ako s andropauzou bojovať a čo robiť na zvýšenie testosterónu

Chcete potlačiť vyššie spomínané príznaky, zmierniť negatívne dopady, podporiť svoje sexuálne zdravie a zlepšiť celkovú výkonnosť? V tom prípade treba s andropauzou a najmä jej príčinou, čiže poklesom testosterónu a libida, aktívne bojovať. Kľúčom k tomu je komplex viacerých opatrení, vrátane zmien životosprávy, ideálne už prevenciou.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Čo teda robiť? Tu sú konkrétne rady a odporúčania:

Sledujte pravidelne hladinu testosterónu

Ako zistiť, kedy dochádza k poklesu testosterónu a začína andropauza? Nijak inak, ako pravidelným sledovaním jeho hladiny. Na to slúži krvné vyšetrenie, podľa ktorého sa dá zistiť presná hladina tohto hormónu vo vašom tele. Absolvovať ho môžete u lekára alebo si ho môžete dať spraviť sami na svoje náklady v súkromnom krvnom laboratóriu.

Zlepšite jedálniček a pitný režim

Zmena jedálnička je dôležitá pre príjem prínosných vitamínov, minerálov a zdravých kyselín. Súčasťou stravovania by mali byť ryby, orechy, ovocie, zelenina, chudé mäso, semiačka, strukoviny a korenie. Naopak, vynechajte polotovary, fast food jedlá a potraviny s vysokým obsahom nezdravých tukov a solí. Pite veľa vody a bylinkových čajov.

Obmedzte stres, alkohol a fajčenie

Nielen podpora pozitívnych faktorov, ale aj obmedzenie tých negatívnych, sú dôležité počas mužskej andropauzy. Primárne treba zlepšiť životný štýl v tom, aby ste čo najviac obmedzili konzumáciu alkoholu a fajčenie, ktoré negatívne vplývajú na testosterón. Sekundárne sa zamerajte na stres, keďže stresové hormóny potláčajú jeho produkciu.

Majte pravidelný pohyb a cvičenie

Prečo sú dôležité pohyb a cvičenie? Preto, aby ste sa zbavili tuku, podporili pohybový aparát a krvný obeh, znížili mieru stresu a zlepšili svoju fyzickú kondíciu. Kombinujte pravidelný a dlhodobý prirodzený pohyb typu chôdza s intenzívnym cvičením, najmä šprintom a cvikmi s ťažšou váhou. Práve takéto cvičenie najlepšie stimuluje testosterón.

Doprajte si dostatok oddychu a spánku

Okrem fyzickej aktivity je obzvlášť v prípade prechodu u mužov dôležitý aj odpočinok. Regenerácia podporuje načerpanie fyzických a mentálnych síl a zlepšuje neskoršiu výkonnosť. Počas dňa si doprajte odpočinok od práce aj iných aktivít, v noci sa zamerajte na kvalitný, nerušený, pokojný, pravidelný a dostatočne dlhý spánkový režim.

Zmeňte a zlepšite svoj partnerský a sexuálny život

Súčasťou podpory sexuálneho apetítu a výkonnosti v posteli by mali byť tiež zmeny týkajúce sa partnerského a sexuálneho života. Začnite experimentovať, napríklad s polohami, miestami, technikami a sexuálnymi hračkami, nebojte sa mať sex s partnerkou častejšie a zabudnite na stereotypy. Čím viac sexu, tým lepšia stimulácia testosterónu.

Využívajte prípravky prírodného typu

Nielen cez jedálniček, ale aj cez špecializované doplnky výživy a podporné prípravky môžete zlepšiť hladinu látok dôležitých pre testosterón. Ich výhodou je vysoká koncentrácia a optimálny mix zloženia, ktorý kombinuje bylinné extrakty, minerály, vitamíny a ďalšie dôležité látky. Tieto prípravky môžu podporiť aj vaše libido a potenciu

Bylinky, vitamíny a minerály dôležité pre mužov v prechode

Počas andropauzy dochádza u mužov k zvýšenej potrebe dopĺňania niektorých dôležitých látok. Ich cieľom je zmierniť negatívne príznaky, podporiť prirodzenú hladinu testosterónu a cielene zlepšiť niektoré procesy, najmä ak ide o potenciu a libido.

No products found which match your selection.

Tu sú tie z nich, ktoré by ste mali dopĺňať najviac:

Tribulus Terrestris: Zrejme najznámejšou a najviac dôležitou rastlinou pre mužov je Kotvičník zemný. Ide o účinné afrodiziakum a zároveň o stimulant fyzickej sily a mentálnej výkonnosti, nakoľko obsahuje látky výrazne podporujúce prirodzenú tvorbu a hladinu testosterónu. Môžete ho používať aj na podporu rastu a sily svalstva.

Saw Palmetto: Druhou dôležitou bylinkou je Sabalová palma, ktorá patrí k palmovitým rastlinám či kríkom nižšieho vzrastu. Staré indiánske kmene severnej Ameriky, kde prirodzene rástla, poznali jej plody ako účinné afrodiziakum aj prostriedok pri mužských problémoch s prostatou. Podporujú totiž zdravú hladinu testosterónu.

Maca: Treťou dôležitou bylinkou z pohľadu nielen sexuálneho, ale aj celkovo fyzického výkonu, je Maca. Jej odborný názov je žerucha peruánska a ide o rastlinu pochádzajúcu z južnej Ameriky, kde je známa už stáročia ako prírodné afrodiziakum. Výsledkom jej vplyvu v mužskom tele je lepší krvný obeh, čo má vplyv aj na stoporenie.

Zinok, selén, horčík a vápnik: Pokiaľ ide o minerály, muži v andropauze potrebujú tie, ktoré zlepšia ich potenciu, podporia pohybový aparát a nervový systém, zvýšia fyzickú výkonnosť a zlepšia mentálnu vitalitu. Odporúčame vo zvýšenej miere do jedálnička zaradiť minerály zinok, selén, horčík a vápnik, prípadne ich dopĺňať doplnkami výživy.

Vitamíny B, C, D a E: Obzvlášť v období prechodu majú neoceniteľnú funkciu vitamíny. Pre mužov sú v tomto prípade najdôležitejšie antioxidanty, kam patria vitamíny C a E, ktoré podporujú imunitu, vitalitu a spomaľujú predčasné starnutie buniek. Svoj význam majú tiež vitamíny B a D, ktoré vplývajú na kožu, vlasy, ochlpenie či potenciu.

Čo sa muži o prechode najviac pýtajú na internete

V akom veku dochádza k prechodu a prečo je to u každého muža iné? Čo robiť, ak sa u mňa objavia symptómy vo väčšej intenzite? Nielen tieto, ale aj množstvo iných otázok sa pýtajú muži, prípadne ich partnerky, na internetových fórach a v diskusiách.

Na najčastejšie otázky preto prinášame odpovede:

Ktoré faktory sú pre andropauzu najviac rizikové?

Ide o vplyvy s negatívnym efektom na životosprávu a životný štýl. Nezdravé stravovanie s prebytkom škodlivých tukov a solí, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu a s tým súvisiace ochabovanie svalstva, nedostatok spánku a priveľa stresu, to všetko sú faktory zhoršujúce produkciu testosterónu aj príznaky prechodu.

Prečo dochádza k prechodu u každého muža inokedy?

Najdôležitejším dôvodom je, že u každého muža príde k poklesu v inej miere, inej intenzite a s iným začiatkom či priebehom v priebehu života. Druhým dôvodom, prečo je andropauza do veľkej miery individuálnou záležitosťou, sú vyššie spomínané rizikové faktory, ktoré majú vplyv na zníženie testosterónu a teda aj na jej priebeh a intenzitu.

Môže muž v prechode absolvovať nejaké odborné vyšetrenie?

Áno, už aj u nás je bežné, že tak ako ženy, aj muži môžu ísť k lekárovi na zistenie aktuálnej hladiny testosterónu a na potvrdenie toho, že sa nachádzajú v andropauze. Odborníkom na túto oblasť sú andrológovia, ku ktorým sa dostanete na odporúčanie praktického lekára. Tí spravia dva krvné testy na hladinu testosterónu s časovým odstupom.

Pre koho je vhodná hormonálna substitučná liečba?

Pre mužov, ktorí majú pokles hladiny testosterónu dlhodobý a intenzívny, čomu však musí predchádzať odborné vyšetrenie, vrátane pravidelného sledovania. Na druhú stranu, k substitučnej liečbe existujú aj kontraindikácie, vyhnúť by sa jej mali muži s rakovinou prostaty, cievnym ochorením, diabetici a ľudia s ochorením pečene.

Ako je to s doplnkami výživy na prírodnom základe?

Tie majú, na rozdiel od syntetických liečiv a liekov, oveľa menej kontraindikácií a vedľajších účinkov. V ich prípade sú prípravky založené na prirodzenej podpore tvorby a hladiny testosterónu spolu s potláčaním negatívnych prejavov prechodu. Dajte si však pozor na zloženie, aby nebolo príliš široké a na dostatočnú koncentráciu látok.

Ako zvýšiť testosterón podpornými doplnkami?

Jednou z najlepších, najefektívnejších a najrýchlejších možností, ako zvýšiť hladinu testosterónu v tele, sú hotové doplnky výživy a podporné prípravky. Ide o tabletky alebo kapsuly, ktoré majú perorálne užívanie a obsahujú vysokú koncentráciu látok s vplyvom na tvorbu tohto hormónu. Dostupné sú bez vyšetrenia a predpisu od lekára.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Ich účinok na tento najdôležitejší mužský hormón sa hodí práve v období jeho poklesu, čo nemusí byť nevyhnutne len v období andropauzy, ale už aj oveľa skôr. To je dôvod, prečo po nich siahajú aj oveľa mladší muži, niektorí už vo veku okolo 30 rokov.

Podpora testosterónu je v ich prípade dosiahnutá kombináciou extraktov a výťažkov overených bylín spoločne s aminokyselinami, vitamínmi a minerálmi.

V zložení preto hľadajte také bylinky ako sú Tribulus Terrestris, Maca alebo Saw Palmetto, z aminokyselín sú zas dôležité L-Arginín a L-Citrulín. Pre mužov sú prospešné aj vitamíny C a D, z minerálov si zaslúžia vašu pozornosť predovšetkým zinok a selén.

Nevyhnutným predpokladom úspechu je pravidelné a dlhodobé užívanie. To by malo byť na dennej báze a v maximálnej možnej dennej dávke. Výsledkom bude zvýšenie hladiny látok obsiahnutých v spomínaných bylinkách, aminokyselín, vitamínov a minerálov v tele, ktoré podporia prirodzenú produkciu testosterónu, potenciu a tiež libido.

Ako nájsť kvalitné prípravky pre mužov počas andropauzy

Keďže andropauza je spojená s poklesom testosterónu, výber prípravku na podporu pre mužov počas tohto obdobia musí byť zameraný práve na jeho stimuláciu. Aby k nej prišlo, musí zloženie obsahovať dostatok bylinných a prírodných zložiek, ktoré spôsobia jeho prirodzenú tvorbu a budú dlhodobo zvyšovať jeho hladinu v organizme.

Medzi tieto zložky patria známa rastlina Kotvičník zemný, čiže Tribulus Terrestris, pozitívny vplyv má aj Žerucha peruánska, čiže Maca, mimoriadne významnou látkou je tiež minerál zinok. Čím kvalitnejšie budú zastúpené v zložení, tým lepšie pre vás.

Medzi ďalšie podmienky, na ktoré treba pozerať, patria:

 • celkové zloženie, vrátane ďalších bylín, aminokyselín a minerálov
 • vhodný mix látok pre komplexnú podporu potencie, erekcie a libida
 • spôsob užívania, ideálne je, ak je dlhodobý a pravidelný každý deň
 • dostatok skúseností a história značky v oblasti podpory potencie
 • pozitívne recenzie z praxe od mužov, ktorí prípravok užívali
 • deklarované účinky, ktoré by mali byť realistické a čo najširšie

Ak ide o konkrétne značky na trhu, ktoré by ste mohli použiť ako prirodzenú, prírodnú a dlhodobú podporu, z nich jednoznačne vyčnievajú prípravky Stoporex®. V ich prípade máte na výber dva produkty a to buď Stoporex® Klasik alebo Stoporex® Prolong.

V oboch prípadoch sa jedná o perorálne kapsuly s jednoduchým užívaním, ktoré obsahujú všetky potrebné zložky a to vo veľmi kvalitnej koncentrácii. Kým jeden prípravok je zameraný na celkovú podporu pre mužov v oblasti potencie, druhý je svojim zložením prispôsobený pre ich dlhšiu výdrž. Odporúčame ich vyskúšať a skombinovať oba.

Odporúčania na záver podľa skúseností mužov

Andropauze, podobne ako aj menopauze u žien, sa nevyhne žiadny muž. U niekoho to príde skôr, u niekoho zas neskôr. Ak chcete toto obdobie prečkať v čo najlepšej kondícii a nechcete, aby klesla kvalita vášho sexuálneho života, je nutná komplexná podpora.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Podľa skúseností mužov by mala spočívať v ideálnom mixe režimových opatrení, zlepšení životosprávy, zmenách v jedálničku, zlepšení životného štýlu z pohľadu pohybu, obmedzení zlozvykov a v prírodnej podpore hladiny a tvorby testosterónu. To posledné je pritom kľúčové, dôležité je, aby táto podpora bola prirodzená a dlhodobá.

Ako ukazuje prax, najlepšou stimuláciou testosterónu je využitie prírodných prostriedkov, najmä pokiaľ ide o Tribulus Terrestris alebo dopĺňanie minerálu zinok.

Okrem toho, že obe zložky môžete suplementovať stravou, zvoliť si môžete aj koncentrované formy a to v podobe doplnkov či podporných prípravkov. V prípade značky Stoporex® získate vysokú koncentráciu, jednoduchú formu a pohodlné dávkovanie.

Či už siahnete po prípravku Klasik alebo Prolong, dôležité je, aby ste ich užívali dlhodobo a pravidelne, ideálne každý deň. Len tak môžete dosiahnuť trvalé a prirodzené zvýšenie dôležitého testosterónu v tele, čo dokáže zmierniť všetky negatívne javy andropauzy. Pokiaľ k tomu pridáte aj zmeny životosprávy, prechodu sa nemusíte obávať!

Zdroj:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Late-onset_hypogonadism
 2. https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4046605/
 4. https://psychology.fandom.com/wiki/Andropause
 5. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/male-menopause/art-20048056
 6. https://wiki.ubc.ca/Medicalization_of_Andropause
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *