Alkohol a erekcia

Alkohol a erekcia: ako alkohol ovplyvňuje erekciu?

Svet potešení ponúka mnohým mužom alkohol ako vítaného spoločníka, ktorý ich uvoľní a zdvihne náladu. Ale, ako pri všetkých pôžitkoch, aj tu číhajú nebezpečenstvá. Aj pre milostný život. Sústavný vzťah medzi alkoholom a mužskou potenciou vyvoláva otázku: Akú úlohu zohráva alkohol pri erektilnej dysfunkcii (ED)?

Alkohol je v našej kultúre zakorenený, hoci za spoločenskou fasádou sa skrýva trpká pravda: alkohol sabotuje zdravie, vzťahy aj intimitu.

Aké sú riziká alkoholu pre erekciu a ako dokáže, zdanlivo neškodný dúšok, uhasiť oheň vášne?

Fyziológia erekcie

Aby sme pochopili, ako alkohol ovplyvňuje erekciu, je dôležité najprv pochopiť základnú fyziológiu erektilnej funkcie. Erekcia je komplexný proces zahŕňajúci psychologické, neurologické, hormonálne a vaskulárne faktory.

Sexuálne vzrušenie spúšťa uvoľňovanie oxidu dusnatého (NO) v corpus cavernosum, čo vedie k relaxácii hladkých svalov a vazodilatácii artérií penisu. To má za následok zvýšený prietok krvi do kavernóznych teliesok, čo spôsobuje prekrvenie penisu a jeho erekciu.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Proces možno zhrnúť do nasledujúcich krokov:

 • psychologické a zmyslové stimuly – iniciujú sexuálne vzrušenie prostredníctvom zmyslového vstupu (vizuálne, hmatové, čuchové) a kognitívnych procesov.
 • uvoľňovanie neurotransmiterov – oxid dusnatý (NO) sa uvoľňuje z nervových zakončení a endotelových buniek.
 • uvoľnenie hladkého svalstva – NO stimuluje produkciu cyklického guanozínmonofosfátu (cGMP), čo vedie k relaxácii hladkého svalstva v penilných artériách.
 • zvýšený prietok krvi – relaxácia týchto svalov spôsobuje rozšírenie krvných ciev, čím sa zvyšuje prietok krvi do penisu.
 • venózna oklúzia – prekrvenie kavernóznych telies stláča žily penisu, čím sa znižuje odtok krvi a udržiava sa erekcia.

Alkohol a jeho účinky na telo

Alkohol, ktorý tlmí centrálny nervový systém, má na telo celý rad účinkov v závislosti od dávky a frekvencie konzumácie. Tieto účinky možno kategorizovať na akútne (krátkodobé) a chronické (dlhodobé) vplyvy.

Akútne účinky

 • depresia centrálneho nervového systému – alkohol spomaľuje funkciu mozgu, ovplyvňuje koordináciu, úsudok a reakčné časy.
 • vazodilatácia – alkohol vyvoláva periférnu vazodilatáciu, čo vedie k pocitu tepla, ale tiež vedie k zníženiu krvného tlaku.
 • dehydratácia -alkohol má diuretické vlastnosti, spôsobuje zvýšenú tvorbu moču a následnú dehydratáciu.

Chronické účinky

 • poškodenie pečene – pravidelná konzumácia alkoholu môže viesť k ochoreniam pečene, vrátane stukovatenia pečene, hepatitídy a cirhózy.
 • kardiovaskulárne problémy – dlhodobé užívanie alkoholu je spojené s hypertenziou, kardiomyopatiou a zvýšeným rizikom mŕtvice.
 • endokrinná disrupcia – alkohol ovplyvňuje endokrinný systém, mení hladiny hormónov a potenciálne vedie k stavom, ako je hypogonadizmus.
 • neurologické poškodenie – dlhodobé užívanie alkoholu môže spôsobiť neuropatiu a kognitívne poruchy.

Ako alkohol ovplyvňuje erekciu

Je všeobecne známe, že alkoholizmus má negatívny vplyv na všetky oblasti nášho života. Nie každý si ale uvedomuje, že medzi alkoholizmom a mužskou potenciou existuje priama súvislosť. Alkoholizmus môže nielen oslabiť erektilnú funkciu, ale môže byť aj príčinou erektilnej dysfunkcie.

Dôkazy zo štúdií uskutočnených v rôznych krajinách po celom svete sú jednoznačné: existuje jasná súvislosť medzi nadmernou konzumáciou alkoholu a erektilnou dysfunkciou. V čom však muži na celom svete nemajú až tak jasno je, prečo nadmerné „pitie“ môže poškodiť sexuálnu výkonnosť.

Mimochodom, vplyv alkoholu na sexuálne zdravie nie je obmedzený len erekciu. Prispieva k pravdepodobnosti a závažnosti  aj iných sexuálnych problémov.

Podľa výskumu u mužov so závislosťou od alkoholu malo 14,6 % mužov v čase ejakulácie nedostatok potešenia, 10,4 % malo oneskorenú ejakuláciu a 27 % bolo nespokojných s frekvenciou pohlavného styku. Podobne až 25 % z mužov, ktorí pijú alkohol, má podľa výskumu problémy s dosiahnutím orgazmu a navyše…

Alkohol poškodzuje spermie

Plánujete sa stať rodičom? Potom môžete urobiť niečo pre svoje budúce dieťa znížením konzumácie alkoholu. Štúdie ukazujú, že alkohol môže vážne ovplyvniť nielen potenciu, ale aj kvalitu spermií. U mužov, ktorí pijú veľa alkoholu, nie je správne obsiahnutá genetická informácia v spermiách. Deformované spermie môžu spôsobiť fyzické a duševné poškodenie vášho dieťaťa.

Krátkodobé účinky na erekciu

Z krátkodobého hľadiska môže mať konzumácia alkoholu pozitívny aj negatívny vplyv na erektilnú funkciu. Mierny príjem alkoholu môže znížiť zábrany a zvýšiť sexuálnu túžbu, ale nadmerné pitie môže zhoršiť fyziologické procesy potrebné na erekciu.

Pozitívne účinky

 • alkohol môže znížiť úzkosť a zvýšiť sexuálnu dôveru, čo môže u niektorých jedincov zvýšiť sexuálnu výkonnosť.

Prvá poruchy erekcie nastávajú, keď hladina alkoholu v krvi dosiahne okolo 0,4 až 0,5 promile. Nad 1 promile sa často vyskytujú vážne poruchy erektilnej funkcie.

Negatívne účinky

 • depresiou centrálneho nervového systému môže alkohol znížiť sexuálne vzrušenie a neurologickú odpoveď. Neurologické účinky alkoholu môžu ovplyvniť aj schopnosť mozgu rozpoznať a spracovať sexuálne vzrušenie.
 • dehydratácia spôsobená alkoholom znižuje objem krvi, čo negatívne ovplyvňuje prietok krvi do penisu.
 • zatiaľ čo vazodilatácia spočiatku zvyšuje prietok krvi, nadmerná vazodilatácia môže znížiť systémový krvný tlak, čím sa zníži schopnosť udržať erekciu.
 • alkohol môže tiež ovplyvniť hormonálnu rovnováhu a viesť k poklesu hladiny testosterónu, čo má negatívny vplyv na sexuálne funkcie.

Dlhodobé účinky na erekciu

Dlhodobá konzumácia alkoholu je oveľa škodlivejšia a má dlhodobé následky pre potenciu. Platí to pri priemernej spotrebe nad 40 gramov denne (t.j. cca 1,5 litra piva, 0,5 litra vína alebo 3 dvojité pálenky).

V niektorých prípadoch to vedie k zmenám tkaniva v penise, čo spočiatku spôsobuje slabosť erekcie a neskôr môže viesť k masívnej erektilnej dysfunkcii.

Kumulatívne účinky alkoholu na kardiovaskulárny systém, pečeň a hormonálnu rovnováhu tiež výrazne zvyšujú riziko erektilnej dysfunkcie.

Kardiovaskulárne zdravie

Chronické užívanie alkoholu môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam, ako je hypertenzia a ateroskleróza. Tieto stavy zhoršujú prietok krvi, ktorý je rozhodujúci pre dosiahnutie a udržanie erekcie. Poškodenie krvných ciev a srdca znižuje celkovú účinnosť obehového systému, čo priamo ovplyvňuje erektilnú funkciu.

Hormonálna nerovnováha

Alkohol ovplyvňuje endokrinný systém, najmä hladinu testosterónu. Chronická konzumácia alkoholu môže viesť k zníženiu produkcie testosterónu, kritického hormónu pre libido a erektilnú funkciu.

Okrem toho môže alkohol zvýšiť hladiny estrogénu, čím ďalej narúša hormonálnu rovnováhu potrebnú pre sexuálne zdravie – zvýšenie hladiny estrogénu v mužskom tele môže viesť k zníženiu libida a erektilnej dysfunkcii. Alkoholizmus môže tiež viesť k zvýšenej produkcii stresových hormónov, ako je kortizol, čo tiež môže vedie k zníženiu libida a zhoršeniu erektilnej funkcie.

Zdravie pečene

Poškodenie pečene chronickým užívaním alkoholu ovplyvňuje schopnosť tela metabolizovať hormóny a iné látky. Najmä cirhóza pečene je spojená s hypogonadizmom, čo vedie k zníženiu libida a erektilnej dysfunkcii.

Neurologické poškodenie

Poškodenie nervov je možným dôsledkom alkoholizmu a môže negatívne ovplyvniť erektilnú funkciu. Alkohol ovplyvňuje periférny aj centrálny nervový systém. Periférny nervový systém prenáša informácie z mozgu a miechy do rôznych častí tela vrátane pohlavných orgánov.

Konzumácia alkoholu môže poškodiť nervy dôležité pre sexuálnu funkciu a zhoršiť prenos signálov z mozgu do penisu, čo môže viesť k nedostatočnej erekcii.

Poškodenie nervov spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu je známe ako alkoholická neuropatia.

Alkoholická neuropatia vzniká ako následok nedostatku vitamínu B, ktorý alkoholizmus spôsobuje. Alkohol znižuje vstrebávanie vitamínu B v čreve a znižuje zásoby vitamínu B nachádzajúce sa v pečeni.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 

Vyčerpanie vitamínu B má za následok poškodenie nervov centrálneho nervového systému (CNS) – čo je zlá správa pre erekciu, pretože CNS je to, čo prenáša signál z mozgu do autonómnych dráh, ktoré spúšťajú erekciu.

Štúdie navyše ukázali, že po určitom bode môže byť poškodenie erektilnej funkcie spôsobené chronickým užívaním alkoholu nezvratné.

Psychologický dopad

Užívanie alkoholu je často spojené s poruchami duševného zdravia, ako je depresia a úzkosť, ktoré sú samy osebe rizikovými faktormi pre ED. Cyklická povaha závislosti od alkoholu a psychických ťažkostí môže zhoršiť erektilnú dysfunkciu a vytvoriť začarovaný kruh, ktorý je náročné prelomiť.

Depresia a úzkosť

 

 • Depresia – depresívne poruchy sú často spojené so užívaním alkoholu. Depresia môže znížiť sexuálnu túžbu a výkonnosť a užívanie alkoholu ako mechanizmu zvládania depresie môže zhoršiť oba stavy.
 • Úzkosť – aj keď alkohol ju môže spočiatku zmierniť, v priebehu času často vedie k jej zvýšeniu, najmä v súvislosti so sexuálnou výkonnosťou, čím sa vytvára slučka spätnej väzby, ktorá udržiava ED.

Závislosť od alkoholu a sebaúcta

Chronické užívanie alkoholu a závislosť môžu viesť k zníženiu sebaúcty a sebahodnoty. Stigma a sociálne dôsledky užívania alkoholu narúšajú dôveru, najmä v intímnych vzťahoch, a zhoršujú erektilnú dysfunkciu.

Alkohol a erektilná dysfunkcia – čo hovorí veda?

Prečo sa to všetko deje? Alkohol pôsobí tlmivo a telesné systémy sa pri pití značne spomaľujú. Spomalenie systémov môže vážne inhibovať sexuálnu výkonnosť. Všetky časti tela sú ovplyvnené týmto spomalením – a v dôsledku toho sú dýchanie, krvný obeh a centrálny nervový systém narušené. To okrem iného znamená, že stratíte citlivosť – a to aj na penise.

Napriek tomu existuje ďalší prvok vzťahu medzi ED a alkoholom, ktorý môže byť prekvapujúci. Alkohol spôsobuje dehydratáciu, takže prietok krvi a kyslíka je tiež znížený. To však nekončí len suchom v ústach. Dehydratácia skôr zvyšuje produkciu hormónu angiotenzínu a znižuje hladiny testosterónu, pričom obe sú spojené s ED.

Alkohol teda vytvára dokonalú búrku symptómov. So znížením prietoku krvi, nervovej citlivosti, testosteróu a zvýšením angiotenzínu môže byť ťažké dosiahnuť alebo udržať erekciu.

Dá sa zvrátiť erektilná dysfunkcia vyvolaná alkoholom?

Odpoveď je zložitá, pretože každé telo je iné. Existuje však niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa vrátili k normálnej úrovni výkonnosti.

Riešenie erektilnej dysfunkcie súvisiacej s alkoholom si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa zmeny životného štýlu, lekársku intervenciu a psychologickú podporu.

Zmeny životného štýlu

Hoci sú príčiny ED multifaktoriálne, voľba životného štýlu, vrátane konzumácie alkoholu, zohráva významnú úlohu.

 • zníženie príjmu alkoholu – umiernenosť je kľúčová. Zníženie konzumácie alkoholu môže výrazne zlepšiť erektilnú funkciu a celkové zdravie.
 • zdravá strava – vyvážená strava podporuje kardiovaskulárne zdravie, produkciu hormónov a hladinu energie, ktoré sú nevyhnutné pre sexuálne funkcie.
 • pohyb – pravidelná fyzická aktivita zlepšuje prietok krvi, znižuje stres a zlepšuje celkovú pohodu, čo prispieva k lepšej erektilnej funkcii.

Medicínska intervencia

 • farmakoterapia – na zlepšenie erektilnej funkcie možno predpísať lieky, ako sú inhibítory fosfodiesterázy typu 5 (PDE5) (napr. sildenafil, tadalafil).
 • hormonálna terapia – v prípadoch hormonálnej nerovnováhy možno zvážiť substitučnú liečbu testosterónom.
 • liečba závislosti od alkoholu – lieky a terapie na zníženie túžby po alkohole a abstinenčných príznakov môžu byť rozhodujúce pri zvládaní závislosti.

Psychologická podpora

 • poradenstvo a terapia: – kognitívno-behaviorálna terapia (CBT) a iné formy poradenstva môžu riešiť psychologické aspekty ED a závislosti od alkoholu.
 • podporné skupiny – účasť v podporných skupinách, ako sú Anonymní alkoholici (AA) vedie k zodpovednosti na ceste k triezvosti a zlepšeniu sexuálneho zdravia.

Verdikt: Alkohol a sex nie sú zohraté duo

Ako pri mnohých veciach v živote, aj tu platí Paracelsova najznámejšia téza : „Množstvo robí jed. (Dosis facit venenum)“.

Alkohol konzumovaný s mierou a uvedomele môže byť pôžitkom v pravom zmysle slova. Ale ak je ho príliš veľa, rozvinie svoj účinok neurotoxínu a otupí vás. Bráni diferencovanému vnímaniu aj zmyslovému prežívaniu pri sexuálnych stretnutiach.

Muži by si mali uvedomiť, že nadmerná a pravidelná konzumácia alkoholu ohrozuje ich schopnosť dosiahnuť erekciu a orgazmus a celkovo znižuje ich kvalitu ako milenca.

 • Stoporex Klasik

  Stoporex® Klasik

  26,90 
 • Stoporex Prolong

  Stoporex® Prolong

  29,90 
 • Stoporex XXL

  Stoporex® XXL krém

  24,90 
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *